Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
d3rY@
Moderatör
Moderatör
d3rY@
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : evden :D (ank)
Lakap : şeker :P
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ EmptyPaz Haz. 28, 2009 3:47 pm

KTÜ'nün KURULUŞU ve GELİŞİMİ

Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının verdiği teklifin, TBMM'de 20 Mayıs 1955 tarih ve 6594 Sayılı Kanunla kabul edilmesi ile kurulmuş olan Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversitedir. Kuruluşundan yaklaşık sekiz yıl sonra, 19 Eylül 1963 tarihinde 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilerek Temel Bilimler, İnşaat-Mimarlık, Makina-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur. Üniversitede eğitim-öğretime ise 2 Aralık 1963 tarihinde Esentepe Mahallesi'ndeki Trabzon ****** İlköğretim Okulu'nun İlkokul Binasında başlanmıştır. 1966 üniversite bugünkü merkez kampüse taşınmıştır. Gelişimini sürdüren Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne, 4 Ocak 1973 tarih ve 1659 sayılı kanunla da Yer Bilimleri ve Tıp Fakültesi kadroları verilmiştir. 1981 yılında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun çıkarılmasından sonra Üniversite sürekli olarak büyümeye başlamış, buna bağlı olarak yeni fakülte ve bölümler açılmıştır.
Karadeniz Teknik Üniversitesi, içerisinde bulunduğu coğrafi bölgede yaşayan halkın ihtiyaçlarını göz önüne alarak gelişimine devam etmektedir. Bu amaçla yeni kurulan Diş Hekimliği, Eczacılık, Güzel Sanatlar, Of Teknik Eğitim ve İletişim Fakülteleri Üniversitenin eğitim ve araştırma potansiyelini daha da artırmıştır.

Bugün, Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon'dan Gümüşhane'ye, Ordu'dan Artvin'e kadar uzanan geniş bir coğrafyada, 23 fakülte, bir konservatuvar, 3 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ve 16 araştırma merkezi, 1874 kişilik güçlü akademik kadrosu, 81 il ve birçok farklı ülkeden yaklaşık 46 bin öğrencisiyle ülkemizin sayılı eğitim kurumlarından biridir.

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası