Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

osmanlı cumhuriyeti

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
a_7a54m
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
a_7a54m
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : istanbul
Lakap : avrupalı
osmanlı cumhuriyeti Vide
MesajKonu: osmanlı cumhuriyeti osmanlı cumhuriyeti EmptyPaz Mart 22, 2009 2:16 am

Osmanlı İmparatorluğu'nun günümüze kadar devam etmesi durumunda yaşanması muhtemel olayları konu alan ''Osmanlı Cumhuriyeti'' filminin senaristi ve yönetmeni Gani Müjde, son Osmanlı padişahlarının yaşadığı Dolmabahçe ve Beylerbeyi saraylarında çekim yapabilmek için TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın izin vermesini beklediklerini söyledi.

''Arabesk'' filminin senaristi, ''Kahpe Bizans'' filminin hem senaristi, hem de yönetmeni olan Gani Müjde, ''Osmanlı Cumhuriyeti'' hakkında bilgi verdi.

Filmin çekimlerine Nisan ayında başlanacağını belirten Müjde, ''Eğer Osmanlı bu zamana kadar gelseydi ne olurdu?'' sorusuna yanıt arayan filmi, ''kurgusal bir traji komedi'' olarak tanımladı. Müjde, ''Film aynı zamanda içinde dram da barındırıyor. Sonuçta Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemi gerçekten ülkenin emperyalizmle boğuştuğu bir dönem'' dedi.

Çekimlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izin verdiği Malta ve Çadır köşkleri ile Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirileceğini anlatan Müjde, şöyle konuştu:

''Biz Dolmabahçe ve Beylerbeyi saraylarında da çekim yapmak istiyoruz. Bu saraylar TBMM'ye bağlı olduğu için gerekli izin için başvurduk ama hala izin alamadık. TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın son Osmanlı padişahlarının yaşadığı Dolmabahçe ve Beylerbeyi saraylarını kullanmamız için izin vermesini bekliyoruz. İnşallah oradan sonuç alacağız. Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlık bir yüzü olan Toptan, bu filme gerekli desteği verecektir diye düşünüyorum.''

OSMANLI'YI TİYE ALMIYORUM

Filmin, Türkiye tarihinin en önemli filmlerinden biri olacağını savunan Müjde, ''Hem Osmanlı İmparatorluğu'nun, hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin kutsandığı ve yüceltildiği bir film. Osmanlı İmparatorluğu'na ve Türkiye Cumhuriyeti'ne, yani bu iki tarihe sahip çıkmak isteyen herkesin bizi desteklemesi gerekiyor'' diye konuştu.

Filmde herkesin kendinden bir şeyler bulacağını ifade eden Müjde, ''Filmin Osmanlı İmparatorluğu'nu tiye aldığı'' iddialarına karşılık, ''Tiye almıyorum. O dönemleri çok ciddiye alıyorum. Filmde, Osmanlı İmparatorluğu'nu ve Türkiye Cumhuriyeti'ni yüceltip, emperyalist ülkelerle dalga geçiyoruz'' görüşünü dile getirdi.(film konusu sabah.com.tr'den alıntıdır)

LERİNİZİ UNUTMAYIN

osmanlı cumhuriyeti

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası