Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

"Ergenekon davasına müdahil olmak istiyorum"

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
adegerli33
Administrator
Administrator
adegerli33
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : ANKARA
Lakap : Mersinli
"Ergenekon davasına müdahil olmak istiyorum" Vide
http://acemi.yiz.biz/
MesajKonu: "Ergenekon davasına müdahil olmak istiyorum" "Ergenekon davasına müdahil olmak istiyorum" EmptyPerş. Kas. 13, 2008 11:58 am

İşadamı babasının helikopterden atıldığını iddia etti.

12.11.2008 01:52

Babasının 1995 yılında JİTEM tarafın kaçırıldığını iddia eden Vanlı işadamı Senar Keremoğlu, JİTEM ilişkilerinin açığa çıktığı Ergenekon davasına müdahil olmak istiyor. Keremoğlu, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın kendisine "Babanı Yüksekova'dan Hakkari'ye götürürken helikopterden' attılar dediğini aktararak, vatandaşlarının can güvenliğinden sorumlu olması gereken devlet aleyhine de tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

İstanbul'da görülen Ergenekon davasına yeni müdahiller çıkıyor. Doğu ve Güneydoğu illerinde OHAL döneminde işlenen çok sayıda faili meçhul cinayetin aydınlanması için mağdur umutlarını bu davaya bağlamış. Bu mağdurlardan biri de Vanlı İşadamı Senar Keremoğlu. Silivri Kapalı Cezaevi'nde görülen davaya müdahil olmak isteyen Keremoğlu, 750 bin mark fidye için kaçırılan 75 yaşındaki babasının vahşice öldürüldüğü ancak hala cesedine ulaşamadıklarını söylüyor. Keremoğlu, "Babasının öldürüldüğünü bizzat Yeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım'dan dinledim. Bana, 'Baban Yüksekova'dan Hakkari'ye taşınırken helikopterden atmışlar' dedi. Şimdi bu davayla babamın yıllar sonra cesedine ulaşmak istiyorum" dedi.

Vanlı işadamı bölgede paralı ve zengin olan kişilerin JİTEM tarafından haraca bağlandığını belirterek, kendi babasının da 1995 yılında fidye için kaçırıldığını söyledi.Keremoğlu, 10 Temmuz 1994'te Yeşil'in ekibinden olduğu belirtilen PKK itirafçısı Alaattin Kanat'ın kendisi 'General Zeynel' olarak tanıtarak belirterek, uyuşturucu kaçakçılığı sebebiyle adının ölüm listesinde olduğunu ve silinmesi için 1 milyon bin mark istediğini savundu. Keremoğlu, telefondaki kişi paranın Ziraat Bankası'nın Ankara Heykel Şubesi'ne, Ahmet Demir adına yollanmasını istedi. Ahmet Demir adına gönderilerek, banka dekontunun kimliğinin arkasına yapıştırması halinde kimsenin kendisine karışmayacağını söylediğini kaydetti. Ahmet Demir ismi Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın kullandığı sahte kimliklerden biri olarak biliniyor. Keremoğlu, parayı yatırmaması halinde ne olacağını sorduğunu ifade ederek, kendi sonunun da Behcet Cantürk ve Savaş Buldan gibi olacağınğ söylediğini vurguladı. Bunun üzerine durumu polise haber verdiğini anlatan Keremoğlu, parayı teslim etmek için 22 Eylül 1994 günü Silivri'deki buluşma adresine gittiğinde baskın düzenleyen polisin Alaattin Kanat'ı yakalayarak gözaltına aldığını vurguladı. Olaydan sonra ifade için emniyette gittiğini ve kendi sorgusuna 18 müfettişin katıldığını anlatan Keremoğlu, "Bir müfettiş bana, sen ne yaptın arayan kalmadı. Tansu çiller, Alparslan Türkeş, Mehmet Ağar'ın da aradığını söylediler" dedi.

Bu olaydan bir kaç gün sonra Yeşil'in kendisini aradığını anlatan Keremoğlu, "Bana 'merak etme seni kolay kolay öldürmem. Kedi gibi seninle oynarım daha sonra öldürürüm' dedi. Bundan sonra kaldığım evden çıkmadım. 1994'ten 1999 yılına kadar doğru dürüst dışarı çıkmadım" şeklinde konuştu.
Keremoğlu, 1995'in başında bu kez Diyarbakırlı işadamı Lokman Ç.'nin kendisini arayarak, "Bana parayı öde, yoksa ailene zarar verilecek" dediğini belirterek, bu telefondan iki hafta sonra babası Kadir Keremoğlu'nun Van'dan bir pasaj önünden kaçırıldığını söyledi. Resmi makamlara başvurduğunu ancak bir türlü sonuç alamadığını anlatan Keremoğlu, aradan geçen bir süre sonra Lokman Ç.'nin kendisini arayarak Ankara'ya çağırdığını vurguladı. Lokman Ç.'nin Ankara'daki ofisinde buluşmayı emniyete haber vermesine rağmen bunların ellini kollunu sallayarak gittiğini vurguladı.

Babasının kurtarma imkanı olmadığını anladıktan sonra dönemin DYP Hakkari Milletvekili Mustafa Zeydan ile birlikte dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ile görüştüğünü kaydetti. Ağar'ın da Özel Harekât Dairesi Başkanı İbrahim Şahin'i çağırarak kendisini ona havale ettiğini anlatan Keremoğlu, "Mehmet Ağar ilk başta benimle çok iyi ilgilendi. Herhalde ona bir yerlerden bilgi gitti gibi o da işin peşini bıraktı. Bu görüşmeden dışarı çıkınca Yeşil beni aradı. Bana, "Sana Tansu Çiller'in yanına da gitsen değişecek bir şey olmayacak. Gel 750 bin markını ver. Babanı da al. Ben de, "Babam bana alo desin parayı vereyim. Ölüyse cenazesini verin yine parayı vereyim' dedim ama bunu da kabul etmediler" şeklinde konuştu.

Aradan geçen bir süre sonra ismini vermediği bir kişiyi devreye sokarak Ankara'da bir lokantada Yeşil ile yüz yüze görüştüğünü dile getiren Keremoğlu, "Üst tarafta camekan bir yer vardı. Orada kalıyordu. Kimse onu görmüyordu ama o herkesi görüyordu. Yanında 2 telsiz ve bir saat vardı. Arkadaş telsizini ve saati kaldırması halinde konuşacağını söyledi. Hem operasyon parasını aldığını hem de işini yaptığını söyledi. Benim işim tetikçilik yapmaktır. Yanımdaki arkadaş, "Bu insanlardan ne istiyorsunuz" deyince “bize para lazımdır.” dedi. 6 saat oturdum ama hiç konuşmadım. Babamın öldürüldüğünü bizzat Yeşil'den öğrendim. Yüksekova'dan Hakkari'ye getirirken helikopterden atmışlar. Benim peşime de İstanbul'da yakalattığım itirafçı Alaattin Kanat'ı takmışlardı. Hapiste olması gerekirken benim peşimden Van'a gelmişti. Kanat, burada silahlı saldırıya uğrayınca artık peşimi bıraktı" dedi.
Aynı dönemde 2 adet şehirlerarası otobüsün de yakıldığını dile getiren Keremoğlu, otobüslerin terör örgütü tarafından yakıldığını söyledi. Babasını öldürenlerin de terörist olduğunu anlatan Keremoğlu, "Ne farkı var. Onlar da insan öldürüyor, diğerleri de. Bu olaylar yüzünden ticari hayatım durma noktasına geldi. Şimdi yeni yeni iş yapmaya başlıyorum. Tek amacım şimdi babamın cenazesine ulaşmak. Anladık ki geçmişteki tüm çeteler bugünkü Ergenekon'un uzantılarıymış. Onun için davaya müdahil olma istiyorum. Hakkımı sonuna kadar arayacağım. Ama bu olayı yapanlar şimdi içerde olanlarla sınırlı değil. Bunların arkasında büyük kişiler var. Bir komutan tek başına kalkıp bu kadar olayı yapamaz" şeklinde konuştu.

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası