Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Fiili psikanaliz deneyimi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
d3rY@
Moderatör
Moderatör
d3rY@
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : evden :D (ank)
Lakap : şeker :P
Fiili psikanaliz deneyimi Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Fiili psikanaliz deneyimi Fiili psikanaliz deneyimi EmptyPaz Tem. 19, 2009 10:46 am

Hastanın 2-4 yaş arasında mı, daha mı büyük, ergenliğe yakın veya ergin olup olmadığına göre, bebekliğiyle ilgili farklı görüşler ileri sürer. Duygusal gelişimin en erken süreçlerini araştıran analist için , normale yakın erişkinlerin analizi çocukların analizinden daha yararlı olabilir.

Çocuklukta ve hatta bebeklikte sık görülen psikotik gerilemelerin pediyatri uygulaması içinde gözlemlenmesi.
Çocukların, yaşadıkları zorluklarla başa çıkmalarında yardımcı olan yurtlarda gözlemlenmesi; bu zorluklar antisosyal davranışlardan, zihin bulanıklıklarına (confusionel states), manik ataklar (episodes), şüphe kökenli ilişki bozuklukları, perseküsyon, zihinsel yetersizlik veya sara nöbetine kadar uzanabilir.
Şizofrenlerin psikanalizi.

Bunu ayrı bir gruba dahil ettim çünkü bu tür analizlerin sadece tecrübeli analistler tarafından yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bana kalırsa, depresyonla ve ona karşı savunmalarla bağlantılı hastalıklar artık rutin tedaviler arasına girmiştir; "araştırma vakası" sayılmazlar. Manik-depresif ve paranoid vakalar için de aynı şey geçerlidir. Fakat şizofrenler farklı bir sınıfa girer ve onların tedavisi daha yeni bir girişimdir.

Bu noktada, eğer ortadan kaldırılmaya özellikle dikkat edilmezse, hep şöyle bir yanlış anlaşılma olduğunu gördüm. Sık sık deniyor ki: Delilerin bebeklere veya küçük çocuklara benzediği doğru değildir, kesinlikle benzemez. Buna açıklık getireyim, ben akıl hastalarının bebek gibi davrandığını iddia etmiyorum, nasıl ki nevrotiklerin daha büyük çocuklar gibi davrandıklarını iddia etmiyorsam. Sıradan sağlıklı çocuklar nevrotik değildir (fakat olabilirler); sıradan bebekler de deli değildir. Pediyatri ile psikiyatri arasındaki ilişki bundan çok daha ince bir ilişkidir

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası