Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Layt Tanri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
d3rY@
Moderatör
Moderatör
d3rY@
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : evden :D (ank)
Lakap : şeker :P
Layt Tanri Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Layt Tanri Layt Tanri EmptyPerş. Tem. 16, 2009 3:01 pm

KYd'den secmeler

Layt Tanri

'Guc' kelimesi saniyorum insanlar arasinda farkli anlamlar tasir...Fakat bu farkliliklardan ziyade ortakliklar dikkat cekici geliyor bana.
Belkide insanlik tarihinin ta basindan bu yana guc demek; yenmek, savasmak, kilic, silah, kalkan, tank, bomba, dovmek, oldurmek, sindirmek demektir.
Insanlar dusunduklerini, inandiklarini hep bu sekilde ispata kalkismistir. Ben gucluyum cunku; doverim, yakarim, bicerim, keserim, oldururum vs vs.
Bazen dusunuyorum da guc gercekten bu mudur? Bir kadin olarak guc benim icin cok farkli anlamlar tasir. Benim icin guc normal dogumdur sezeryanla dogum degildir. Benim icin guc gribi ilaclarla atlatmak degil ilacsiz atlatabilmektir. Benim icin guc Keloglandir, soytaridir, hicivdir. Benim icin guc akildir. Beni elindeki sopa ile silah ile ikna edebilmek degildir. Ama tabii vurgulamakta fayda var 'benim icin'
Mitolijileri genel olarak inceledigimiz zaman tanrilara yuklenen guc tanimlari da genel bir ortaklik icerir. Tanri ofkelenebilir, kizabilir, intikam alabilir, gerektiginde ofkesini tufanla gerektiginde selle gerektiginde depremle anlatir...Suphesiz ki mitolojideki bu tanri imaji tek tanrili dinlerde de ayni cizgiyi korur. Cunku, 7 yasindaki bir kiz yalan soyledigi zaman tanrinin onu yakacagini dusunur, onu kor edecegini, onu kizgin ateste pisirecegini.
O cocuk icin tanri yalana bile tahammulsuz o an bile onu yakmaya, kor etmeye hazirdir.
Sevgi, ilahi ask, umut, iyilik guzellik tanrinin ek sifatlari gibi gorunur. Cunku tanriyi guclu yapan onun yakabiliyor olmasidir, yahut gozleri kor etmesi, yahut elektirik gibi carpmasidir...
Yarin bu kiz buyudugu zaman kocasini sevgisiyle, ona duydugu askla belkide guclu goremeyecek deyim yerindeyse ona layt erkek diyecektir. Yani kocasi onun sozunu dinlerse, ona hakettigi kadar yahut fazlasi deger verirse, severse, kollarsa, incitmese o layt erkek olmaya mahkumdur.
Fakat kocasi yumrugunu masaya hasin bir sekilde vurdugunda, sacini cekip evire cevire dovdugunde, agzini burnunu dagittiginda, kes kesini yoksa kafani kiraririm(yalan soyleme yoksa allah carpar) dediginde guclu erkek imajini fazlasiyla tasiyacaktir.
O kadin icin kocasi o an guclu olacaktir. Onu ondan korktugu icin sartli bir sekilde sevmye baslayacaktir. Cunku sevmemesi halinde bile o kocanin siddetine maruz kalma olasiligi buyuktur.
Tanri yakmasaydi, cehenneme gondermeseydi, yalan soylediginde gozleri kor etmeseydi, depremle, tufanla, selle bizleri cezalandirmasaydi kac kisi sevecekti tanriyi? Yoksa o zaman tanri da mi layt olacakti?

alintidir

Layt Tanri

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası