Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Petrokimya (Rafineri )teknikeri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
Petrokimya (Rafineri )teknikeri Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Petrokimya (Rafineri )teknikeri Petrokimya (Rafineri )teknikeri EmptySalı Tem. 14, 2009 1:14 pm

İşin Doğası

Ham petrolün çeşitli aşamalarda yapılan işlemlerle arıtılması ve petrol ürünlerinin elde edilmesi ile ilgili çalışmaları mühendislerin gözetiminde yürütür.
Mühendislerin planları doğrultusunda ham petrolün arıtılarak çeşitli petrol ürünlerinin (benzin mazot motorin vb.) elde edilmesi için yapılacak işlemleri uygular.
Petrol ürünü elde edilmesi sürecinde kullanılacak katkı maddelerinin standartlara uygunluğunu test eder ve uygunluğunu sağlar.
Arıza bulma aletleri ile sistemin sürekliliğini sağlayıcı önlemler alır.
Elde edilen petrol ürünlerinin kalite kontrolünü yapar.
Kariyer Olanakları

Okulu başarıyla bitirenler her yıl yayınlanan Dikey Geçiş Kılavuzundaki koşulları taşımaları ve Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları durumunda kimya ile ilgili bölümlerden birine devam edebilirler.
İstihdam

Petrokimya teknikerleri Enerji Bakanlığına bağlı petrol rafinerilerinde petrol yan ürünlerini işleyen fabrikalarda petrol ürünleri elde dilen petrokimya tesislerinde ve rafinerilerde çalışabilirler.
Gereken Kişilik Özellikleri

Petrokimya teknikeri olmak isteyenlerin fen bilimlerine özellikle kimyaya ilgili dikkatini uzun süre bir noktada yoğunlaştırabilen gerektiğinde bir sorunu ele alıp çözebilen yönergeleri izleyebilen tedbirli kimseler olmaları gerekir.
Benzer Meslekler

Petrol ve Doğalgaz Mühendisi
Eğitim

Mesleğin temel eğitim süresi 4 yıldır.
Okutulan dersler ; matematik bilgisayar kullanımı teknolojinin bilimsel ilkeleri kimya genel ve teknik iletişim temel enstrümantasyon emniyetli çalışma usulleri ve el becerileri kimyasal işlem ilkeleri petrol rafinerisine giriş enstrümanlı analiz işlem ölçümleri teknik resim bilgisayar uygulamaları tesis donanımı birim işlemleri petrokimya teknolojisine giriş kalite kontrolü korozyonun önlenmesi ve tesisin kontrolü kimya reaktörü işlev ve işlemleri su ve suyun sanayide işlenmesi iş uygulamaları ve denetleme çalışmaları arıza teşhisi ve giderilmesi süreç ve tesis kontrolü gibi dersler verilir. Dersler olanaklar ölçüsünde uygulamalı olarak petrokimya tesislerinde gösterilir.

Petrokimya (Rafineri )teknikeri

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası