Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Türk öğrenciler ABD'ye

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
Türk öğrenciler ABD'ye Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Türk öğrenciler ABD'ye Türk öğrenciler ABD'ye EmptySalı Tem. 14, 2009 12:57 pm

Türk öğrenciler ABD'ye
ABD’ye öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında dördüncü sırada yer alan Türkiye’den giden öğrenciler ABD ekonomisine 300 milyon dolarlık katkı sağlıyor. ISS Eğitim Danışmanlık Kurucusu Tamer Türkman bir öğrencinin ülkeye ortalama katkısının 50-60 bin dolar arasında olduğunu söyledi.

AMERİKA Birleşik Devletleri’nde(ABD) okuyan 5 bin Türk öğrenci ABD ekonomisine 300 milyon dolara yakın katkı sağlıyor. Bir öğrencinin ekonomiye katkısının 50-60 bin dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Türk öğrencilerin son on yılda üniversite tercihleri arasında ilk sırada yer alan ABD üniversitelerinde ilk 25 arasında yer alan üniversiteler diğerlerine göre daha pahalı olarak görülüyor. 1993’den beri Amerika üniversitelerine Türk öğrenci gönderen ISS Eğitim Danışmanlık’ın Kurucusu Tamer Türkman 2001 yılında ABD’de okuyan Türk öğrenci sayısının 4 bin 500 olduğunu 11 Eylül olayı sonrasında düşüş yaşandığını ancak son iki yıl içinde öğrenci sayısında tekrar artış başladığını söyledi. Tamer Türkman lise düzeyinde de eğitim için ABD’nin tercih edilmeye başlandığını belirterek özellikle ABD’de üniversite eğitimini düşünenlerden lise düzeyinde de talep geldiğini aktardı.

İYİ İŞLER BULUYORLAR

Ailelerin ve öğrencilerin ABD’de eğitime gelecek yıllarda daha fazla yöneleceklerini dile getiren Tamer Türkman "Öğrencilerin mezun olduktan sonra aldıkları pozitif sonuçlar nedeniyle öğrenci sayısında artış olacak. Uluslararası öğrencilerin ABD’de iş bulma olasılıkları çok sınırlı olsa da birçok mezun Türk öğrenci bankacı danışman veya analist olarak iyi şirketlerde çalışıyor. Türkiye’ye geri dönenler de iyi kariyer fırsatları yakaladı. Veliler bu sonuçları gördükçe çocuklarını Amerika’ya göndermeye daha fazla eğilimli olmaya başladılar" diye konuştu. Türk öğrencilerin Amerikan ekonomisine yılda yaklaşık 300 milyon dolar civarında katkıda bulunduğunu aktaran Türkman bir öğrencinin ülkeye ortalama katkısının 50-60 bin dolar arasında olduğu bilgisini verdi.

EN ÇOK ÖĞRENCİ GÖNDEREN 4.ÜLKEYİZ

Türkman Çin Tayvan ve Hindistan’dan sonra ABD’ye en çok öğrenci gönderen dördüncü ülkenin Türkiye olduğunu belirterek 1990’lı yıllarda Türklerin Avrupa’da eğitim almayı tercih etmesi nedeniyle Türkiye’nin ABD’ye öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında dokuzuncu sırada bulunduğunu kaydetti. Tamer Türkman Türk öğrencilerin okumak için eyalet olarak İstanbul’a benzemesi nedeniyle daha çok New York’u tercih ettiğini dile getirerek şunları söyledi: "Daha çok öğrenci şehri olan Boston çok güzel bir şehir. Ayrıca Washington Miami ve Los Angeles ve Chicago’ya da yüksek miktarda talep oluyor. Şehir dışı bölgelerdeki öğrenciler de son derece memnunlar. Devlet okulları olan Michigan State University Penn State University ve University of Florida’daki öğrenciler de mutlular."

Eczacıbaşı’nın torunları ve Dedeman’ın oğlunu da gönderdi

ISS Eğitim Danışmanlık bugüne kadar iş sanat ve politika dünyasından pek çok ünlünün de çocuğunun ABD’de okumasında yardım etti. Bu ünlüler arasında şu isimler yer alıyor: "Cem Çarmıklı Işın Çelebi’nin oğlu Akın Öngör’ün oğlu Sedat Aloğlu’nun oğlu Soyakların oğlu Şevket Altuğ’un oğlu Ekşioğlu’nun oğlu Murat Dedeman’ın oğlu Fatih Eyilik’in çocukları Muzaffer Kayhan Egemen Toprak Eczacıbaşı’nın torunları Kuaför Erdem Kramer’in oğlu Ayyıldız firmasının sahiplerinin oğulları."

Başvuru süreci çok stresli

BUGÜNE kadar binin üzerinde öğrencinin ABD’de üniversitelere kabul edilmelerini sağlayan ISS Danışmanlık Kurucusu Tamer Türkman "Başvuru süreci çok stresli geçen bir dönem. Bu yükü öğrencinin omzundan kaldırıyoruz. Okullara kabul edilmek kolay bir şey de değil. Özellikle Türkiye’deki not verme sistemi Amerika’dakine oranla çok daha zor. Biz bunu okullara anlatıyoruz ve öğrencilerin kabul edilme şanslarını artırıyoruz" diye konuştu.

Türk öğrenciler ABD'ye

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası