Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Boydak'tan 'Kriz' önlemleri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
3f3
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye
3f3
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : ankara/ napcan gelcen mi? :D
Lakap : Efelerin EFEsi
Boydak'tan 'Kriz' önlemleri Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Boydak'tan 'Kriz' önlemleri Boydak'tan 'Kriz' önlemleri EmptyC.tesi Şub. 28, 2009 5:32 pm

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, küresel kriz nedeniyle maliyetleri azaltarak verimlilik sağlamaya çalıştıklarını, bu yüzden holding bünyesindeki 8 şirketi birleştirerek 4'e indirdiklerini söyledi.

Kayserili işadamı Hacı Boydak, küresel mali kriz nedeniyle grup olarak aldıkları önlemleri anlattı ve ekonomiyle ilgili genel değerlendirmelerde bulundu. Ekonomik krizden herkes gibi kendilerinin de etkilendiğini belirten Boydak, "Holding olarak krizi en az kayıpla atlatmak amacıyla verimlilik artırıcı bir dizi önlem aldık. İlk olarak geçtiğimiz yıl 8 şirketimizi birleştirerek 4'e düşürdük. Oradan bir verimlilik sağladık." dedi.

Holding olarak 2 bin kişinin işine son verdikleri yönündeki iddiaları yalanlayan Boydak, "Bizde yıllardan boyu süren bir gelenek vardı. Emekli işçilerimizi çalıştırıyorduk. Ancak kriz nedeniyle onlara bir tören düzenleyerek bu çalışanlarımızı 'Firmamız sizleri emekli etmiş, emeklilik hayatınızda başarılar diliyoruz' diyerek genç arkadaşlarla değiştirdik. Kendi isteği ile işten ayrılmak isteyen 200 civarında arkadaşımızın tazminatlarını vererek isteklerini yerine getirdik. Bunun dışında da 250 civarında işçimizi de çeşitli nedenlerden dolayı çıkardık." bilgisini verdi. Holding olarak 10 bin 500 çalışanları olduğunu, Türkiye Finans Katılım Bankası'nda da 4 bin personelleri bulunduğunu da kaydetti.

İşadamı olarak birçok kez krizle karşılaştıklarını aktaran Hacı Boydak, "Türkiye olarak krizlere alışığız. Ben askerden geldikten sonra iş hayatına babamın yanında başladım. 29 yılda çok krizler gördüm." dedi. Günümüzde yaşananların 2001 kriziyle karşılaştırıldığında Türkiye'nin 'kriz yok' denecek kadar etkilendiğini ifade eden Boydak, şunları kaydetti:

"Hafızalarımızı tazelersek; Sayın Abdullah Gül'ün Başbakan olarak hükümet kurduğu dönemde 1 milyar dolarlık parayı serbest bıraktırmak için Amerika'ya gidip geliyorduk. Şu an Merkez Bankası'nın 80 milyar dolara yakın rezervi var. Şimdi IMF kapımızı geliyor. Türkiye 7 yılda çok güzel işler yaptı. Komşularla iyi ilişkiler kurulmaya başlandı. Etrafımızdaki ülkelere çok iyi ihracatlar yapmaya başladık. En kârlı ihracat komşu ülkelere yapılan ihracat. Bu açıdan da Türkiye olarak şansımız var. Türkiye, krizden 3-5 ay içinde çıkar. Girişimciler olarak krizi fırsata çevirmenin yollarını aramalıyız. AR-GE çalışmaları, ihracatın artırılması, tasarruf tedbirleriyle verimliliğin artırılması sağlanabilir. Hükümetin çabalarını gayretli görüyoruz. Yeni önlemler alınmasını bekliyoruz. Seçimlerin ardından daha da iyi olacağımıza inanıyorum. Türkiye'nin IMF ile anlaşmasına olumlu bakıyoruz. Ancak bizim şartlarımıza göre anlaşma sağlanmalıdır."

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası