Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İbrahim Tatlıses

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
mfs
Moderatör
Moderatör
mfs
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : Ankara
Lakap :
İbrahim Tatlıses Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: İbrahim Tatlıses İbrahim Tatlıses EmptySalı Kas. 04, 2008 8:34 pm

Biyografi

1 Ocak 1952 tarihinde Şanlıurfa'da doğmuştur. İbrahim Tatlises'in annesi kürt ve babası arap-kürttür. Tatlıses olmadan önceki soyadı Tatlı'ydı. Yedi çocuklu kalabalık ve fakir bir ailenin çocuğuydu. İnşaatlarda soğuk demir ustası olarak çalıştı. Adanalı bir sinemacının, inşaatta sesini duymasıyla birlikte önce Adana'da ardından Ankara'da çeşitli gazinolarda sahneye çıktı. 1975 yılında çıkardığı "Ayağında Kundura" adlı plakla tüm Türkiye'ye sesini duyurdu.

Ardından "Sabuha", "Dom Dom Kurşunu", "Bir Mumdur" gibi türküleriyle ününü pekiştirdi. "Allah Allah", "Kara Zindan", "İnsanlar" ve "Fosforlu Cevriyem" gibi albümlerinin satışı milyonları aştı.

"Allahım Neydi Günahım", "Yakamoz", "Yol Ver Dağlar" "Sormadın beni" "Fırat" gibi popüler parçaları kendisine has üslubuyla yorumlayarak 1996 ve 1997 yılında sayısız ödülün sahibi oldu. Sinema filmleri yaptı, talk show programları hazırladı. Yönetmen, oyuncu, senarist, söz yazarı, köşe yazarı, besteci ve yorumcu İbrahim Tatlıses'in sahip olduğu şirketler grubu; gıda, film, yapım, turizm, havacılık ve yayıncılık dallarında faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirketlerinin ve kendisinin terör örgütlerine finansman sağladığı iddiası vardır.

Şanlıurfa'dan bulunan eşinden (Adalet Tatlı) bir erkek (Ahmet) ve iki kız, sinema sanatçısı Perihan Savaş'tan bir kız (Melek Zübeyde) ve uzun süre hayatını paylaştığı Derya Tuna'dan ise bir erkek (İdo) çocuğuna sahiptir.

Tatlıses, özel hayatı ile de her zaman göz önünde oldu. Derya Tuna ile birlikte iken, Asena ile birlikteliği magazin basınını uzun süre meşgul etti. Tatlıses, gerek Derya Tuna gerekse Asena'ya karşı silahlı saldırı düzenlemekten tutuklandıysa da mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Son dönemde hiç yayınlanmamış şarkıları, adına kurulan hayran sitesinde paylaşılarak, sevenlerinin hakkında daha çok bilgilenmesi sağlandı.

Fakir bir ailenin çocuğu olarak eğitim alma imkanı olmadı. Bundan rahatsız olduğunu her röportajında belirtti. Ancak ünlü ve zengin olmasının ardından eğitimini tamamlama konusunda bir çabası olmadı.

İbrahim Tatlıses; 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerinde Genç Parti'den İstanbul 3. Bölge 1. sıradan milletvekili adayı oldu. Partisi, barajı aşamayınca milletvekili seçilemedi.
mfs
Moderatör
Moderatör
mfs
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : Ankara
Lakap :
İbrahim Tatlıses Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Geri: İbrahim Tatlıses İbrahim Tatlıses EmptySalı Kas. 04, 2008 8:34 pm

Albümleri

Bir yol goster
Ayağında Kundura
Sabuha
Dom Dom Kurşunu
Bir Mumdur
Ben İnsan Değil Miyim
Ah Ceylan
Gelme İstemem
Yaşamak Bu Değil
Mutlu Ol Yeter
Yagmur