Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Danıştay: Katsayı belirleme yetkisi YÖK'te

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
ifot_abla
Moderatör
Moderatör
ifot_abla
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : Ankara
Lakap : anne
Danıştay: Katsayı belirleme yetkisi YÖK'te Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Danıştay: Katsayı belirleme yetkisi YÖK'te Danıştay: Katsayı belirleme yetkisi YÖK'te EmptySalı Ağus. 11, 2009 6:07 pm

Danıştay: Katsayı belirleme yetkisi YÖK'te Danistay
Danıştay, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) katsayı değişikliğiyle ilgili kararının iptali konusunda açılan davalara emsal oluşturacak bir karara imza attı. Katsayı adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasıyla ilgili başvuruyu geçen ay sonuçlandıran Danıştay 8. Dairesi, "Katsayı belirleme ve sınav sistemini değiştirme kararı YÖK'tedir." dedi.

function deliverActiveX(content){document.write(content);}var activex = "
";
deliverActiveX(activex);

YÖK, meslek liselilerin üniversite giriş sınavında yıllardır maruz kaldığı katsayı mağduriyetine son vermişti. Ancak İstanbul Barosu bu kararın iptali için Danıştay'a başvurmuştu.
Star gazetesinin haberine göre avukat İbrahim Serdaroğlu tarafından müvekkili adına Mart 2008'de Danıştay 8'inci Dairesi'nde meslek liselerine yönelik katsayının kaldırılması için dava açtı. Danıştay, bir buçuk yıl süren davanın sonunda 2547 sayılı Yükseköğretim Yasası'nın 'yükseköğretime giriş' başlıklı 45'inci maddesinde yer alan "Yükseköğretim kurumuna girecek öğrencilerin ne şekilde o kurumlara kabul edileceğiyle ilgili gerekçeler YÖK tarafından belirlenmektedir." ifadesine atıf yaptı ve katsayı düzenlemesi ve yeni bir sistem getirme yetkisinin açıkça YÖK'te olduğuna dikkat çekti. Gerekçeli kararda, "Dolayısıyla yeni bir katsayı belirleme, sınav sistemini değiştirme yetkisinin ancak YÖK'te olduğu Danıştay 8. Dairesi'nce hüküm altına alınarak, YÖK'ün 2010 için yaptığı kaysayı düzenlemesinin iptali için açılacak davaların hukuki gereği ve mahkeme kararlarındaki bağlayıcılık gereği reddedilmesi gerekecektir." denildi.
Danıştay 8. Dairesi'nin kararı, İstanbul Barosu'nun açtığı iptal davasında da emsal olacak. Avukat Serdaroğlu, "Katsayı için açılacak davalara gelecek yanıt davanın reddi olacaktır." derken, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şentop, "Zaten Yüseköğretim Yasası'nın 45. maddesi bu konuda karar merciinin sadece YÖK olduğunu açıkça belli etmektedir. Doğru bir karardır." görüşünü dile getirdi.
Danıştay, dört yıl önce de "katsayı konusunda YÖK yetkilidir" kararı vermişti. 8'inci Daire, bu kararı 2005 yılında Ankara Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi İlknur Öztürk'ün katsayı düzenlemesinin iptali için başvurduğu davada aldı. Daire'nin kararında, "1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun ilgili maddeleri gereği yükseköğretim kurumlarına ortaöğretim kurumlarını bitirenlerin nasıl gireceğinin Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapılarak Yükseköğretim Kurulu tarafından saptanacağı" ifade edildi.

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası