Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 17
 

AnasayfaKayıt OlGiriş yap

O an

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
Cinsiyet: Kadın
---www.acemi.yiz.biz---
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 12/02/09
Mesaj Sayısı : 5386
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
O an Vide
Kullanıcı profilini gör http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: O an O an EmptyPtsi Ağus. 10, 2009 2:21 pm

O an 01ee9

Anne kalbi...Hindistanın Manipur eyaletindeki Tengnoupal kentinde bir kadın yağışlı havada bebeğini şalının altına gizlemiş yürüyor. Bu bölgede terör ya da kimilerine göre ayrılıkçı gerillalar var. Gözlerindeki korku, o andaki sessizliğini en azından bir fısıtlıya dönüştürebiliyor. (AP Photo/Sucheta)

O an 02wd7

Hindistan Keşmiri’ndeki baskılar...Kadın Jamnu Keşmir Özgürlük Cephesi’nin düzenlediği bir günlük açlık grevine katılmış. Eylemden amaç, Hindistan Başbakanı’nın Keşmir’de insan hakları ihlallerine karşı sıfır tolerans uygulayacağına dair verdiği sözü hatırlatmak. Hükümet karşıtı bir eyleme katılmış olmanın tedirginliği ve Hindistan Keşmiri’ndeki baskıların hüznü gözün köşesinde biraraya gelip birikmiş, oradan ‘O an’ın bütününe güzelliğiyle bezeli olarak yayılıyor. (AP Photo/Rafiq Maqbool)

O an 03pa3

Düşünen Adam...Bu ünlü heykeldeki kişinin Dante olduğu söylenir. Zaten Auguste Rodin de bu heykeli Dante’nin İlahi Komedya’sı temalı bir seri heykel arasında üretmiştir. Kendi deyişiyle Dante’yi Cehennem’in kapısında şiirini tasarlarken fikrin oluşmasını esinin geldiği anı tasvir etmiştir. ‘O an’ ne kadar esprili olursa olsun bu heykelin efsane niteliğini pekiştiriyor. Amerika Kansas’taki müzede görevli hassas yere sıvı püskürtüyor. Heykel o kadar muhteşem ki, düşünce o kadar derin ki, hassas yere püskürtülen sıvıya rağmen kılını kıpırdatmaması şaşırtmıyor. (David Eulitt / The Kansas City Star)

O an 04fj7

Amaç kafasını koparmak...İspanya’nın Bask Bölgesi’ndeki bir fiestada “eğlenceli” bir yarışma. Amaç, uzaktan atlayıp bir ipe asılı ölmüş kazın kafasını koparmak. Işığıyla,hareketin yakalanışıyla pek çok açıdan başarılı bir fotoğraf. Hatta o ipin kompozisyona önce sakil gibi gelecek yerleştirilişi de başarılı. Çünkü böylece eğlencenin saçmalığı ortaya konuyor. (AP Photo/Alvaro Barrientos)


O an 05lh1

Küçük All Star...Amerika’da Chicago Cubs beyzbol takımının önde gelen iki oyuncusu All Star maçı öncesindeki gösteri maçında küçüğün gelen topu yakalamaya çalışmasını izliyorlar. Çocuk sağdaki oyuncu Albert Pujols’un oğlu. Büyüklerin ciddi olma rolüyle karışık dalgacı mimikleri ve duruşları, dilini çıkarmış çocuğun ayrı bir alemdeki ciddiyeti ‘O an’a harika bir çocuksuluk yayıyor. (AP Photo/Gene J. Puskar)

O an 06qp2

Serinleyen patenci...Amerika California’daki Harbor City’nin buz pateni salonunda bir patenci. Fotoğraf, bölgenin sıcaktan bunaldığı yaz günlerinde çekildi. Yani o sırada hem spor yapma hem de serin bir yerde bulunma dürtüsü vardı. Buzun renklerin en serinlerinden birinin tonlarına bürünmesi bu iki dürtüden birini gösteriyor. ‘O an’da pistin üzerinde silüet halinde çıkan patencinin serinleme dürtüsü dolaşıyor. (AP Photo/Daily Breeze Brad Graverson

O an 01ge0

Umudun ölümü...Ölümü de göze alıp, Afrika sahilinden uyduruk teknelere doluşup İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’na gidiyorlar. Amaçları İspanya’ya, oradan da Avrupa’ya kapağı atmak. Yolda ölüyorlar ya da artık onları bulmayı uzmanlık haline getirmiş İspanyol sahil güvenlik ekiplerine yakalanıyorlar. Bu ikisi geçirdikleri korkunç dehşet yolculuğunun ardından yakalandıktan sonra kıyıda oracıkta dinleniyorlar. Biri dalıp gitmiş. Fotoğrafı daha büyütüp baktık. Diğerinin ışıksız, donuk gözleri umudunun ölümünü anlatmış. Beton zemine uzattığı eliyse insanca bir hayat için aradığı yardımı bulamamanın tükenişiyle bükülmüş. (AP Photo/Arturo Rodriguez)

O an 02vo3

Suçluluk çağrışımları...ABD’nin Missouri Eyaleti’nde Anayasa Günü etkinliklerinden bir fotoğraf... Ortaokul öğrencileri birazdan katılacakları ve eyaletin önde gelen hukukçularına soru soracakları panele hazırlık amacıyla büroşür okuyorlar. ‘O an’a bir suçluluk çağrışımları yayılıyor. Yüzlerini örtüyorlarmış gibi görünen siyah çocuklardan değil ama... Kompozisyonun geneline yayılan suçluluk bilgiyi yanına alarak zamanında siyahlara bazı eyaletlerde en temel insan haklarının verilmediği dönemleri hatırlatan kırmızı buroşürlerden dağılıyor. (AP Photo/St. Louis Post Dispatch, Dawn Majors)

O an 03zb0

Kirlilik köpüğü...Hindistan’ın Başkenti Yeni Delhi’de bir genç köpükler içinde yüzüyor. Köpükler ne kadar masum görünüyor. Ama burası Yamuna Nehri. Köpükler de nehirdeki aşırı kirliliğin sonucu. Yüzücünün arkasında bıraktığı iz de ölmekte olan bir nehrin gencin yüzmesini fırsat bilerek dışa vurduğu cılız yakınması... (Reuters)

O an 05zh6

Havada yürüyüş...Amerikan Futbolu karşılaşmasında zorlu bir savunmayla karşılaşan Arizona Cardinals’in hücum oyuncusu takımına bir kaç metre kazandırmak için uçuyor. Ve ‘O an’da yerçekimini biraz daha yenmek için görünmez bir şeylere basıyormuş gibi görünüyor. (AP Photo/Elaine Thompson)


O an 06it0

Size demediler mi?...Amerika’daki bir balon festivalinde aniden çıkan biraz da sert bir esinti havalanan balonlardan birini görünmez bir omuz vuruşuyla uyarıyor. Binlerce beklemelerine rağmen seyirci de yok. Zira Fırtına uyarısı nedeniyle kimse gitmemiş. ‘O an’da ufuktaki bulutların arasından da “size demediler mi?” sorusunun öfkeli kızıllığı sızmış. (AP Photo/Colin Braley, Standard-Examiner)

O an 01zi6

Kara leke...Lübnan’a 34 gün süren İsrail saldırısında ne çok dram yaşandı... Üstüne bir de çevre felaketi... Bir enerji santralinin bombalanması sonucu 110 bin varil fuel oil Lübnan sahiline yayıldı. Beyrut’un güneyinde 20 kilometrelik bir şerit hâlâ petrolle kaplı. Kayıklar üzerindeki kara leke, savaşın ve hoyratlığın çirkinliğini gözler önüne seriyor. (AP Photo/Petros Karadjias)

O an 02bi7

Yalazlar neden öfkeli?...Kuzey İrlanda’da her sene 11 Eylül’de geleneksel olarak yakılan dev şenlik ateşi bu sene de yakıldı. Bu kare Batı Belfast’taki bir kutlamadan... Küçük bir çocuk ateşe odun atıyor. Ateş 1690’da Protestan Orange Kralı William’ın Katolik Kral James’e karşı kazandığı zaferin anısına 300 küsur yıldır yanıyor. İnsan sormadan edemiyor; acaba her ateş fotoğrafı bu kare kadar kırmızı mı diye... Yoksa Kuzey İrlanda’da hâlâ süren Protestan-Katolik ayrımındaki derinlik yüzünden mi yalazlar böyle öfkeli? (AP Photo/Peter Morrison)

O an 15hr2

AP fotoğrafçısı M. Lakshman'ın Hindistan'da çektiği bir fotoğrafla başlıyoruz. HIV taşıyıcısı bir anne ve yedi yaşındaki çocuğunun fotoğrafı bu… Aynı kaderi paylaşan anne ve çocuğunun yüzünde farklı duyguların izleri okunuyor. Küçük çocuğun yüzünde ve kocaman gözlerinde ''korku'' var. Annenin çok uzaklara dalan gözlerindeyse ''çaresizlik'' ve ''hüzün''. Küçük çocuğu bu kadar korkutan da annesinin ''çaresizliği'' gibi görünüyor.

O an 24ud

Hindistan'da çekilen bir başka fotoğraf daha... Hintli bir kadın, çiçeklerle süslenmiş bir tramvayda... İnsan bu kareyi görünce, ''güzel bir organizasyona katılan mutlu bir kadın olmalı bu'' diye düşünmek istiyor ama yüzündeki ifade ters giden bir şeylerin olduğunu hissettiriyor. Genç kadının HIV taşıyıcısı bir hayat kadını olduğunu öğrenince de bu hüznün nedenini anlıyoruz.

O an 34rf

Dünya AIDS günü nedeniyle İstanbul'da Beyoğlu’nda düzenlenen yürüyüşten bir kare. NTV kameramanı Cengiz Tapan'ın çektiği fotoğraftaki bu ilginç kadın, yürüyüşün renkli katılımcılarından biri. Amaç AIDS konusuna yeterince dikkat çekip halkı bilinçlendirmek. Yürüyüşün bu ilginç katılımcısı da İstiklal Caddesi’nden geçenlerin ilgisini çekmeyi başarmış gibi görünüyor


O an 49zm1

Reuters fotoğrafçısı Muhammed Salim'in Gazze şeridinde çektiği bir fotoğrafla devam ediyoruz. Çocuklar doğaları gereği duygularını gizlemeyi pek başaramazlar. Sevinçleri coşkulu, öfkeleri şiddetli olabilir. Ama bu fotoğrafa bakılırsa korkuları da çok büyük oluyor. Filistinli iki çocuk, İsrail askerlerince öldürülen bir Filistinlinin cesedini görünce dehşete kapılıyor ve bu dehşeti gizlemeyi de başaramıyor.

O an 52sd1

Fotoğraf Peru'nun Lima kentinde çekildi. Monako Prensi Albert, Peru ziyareti sırasında kendisi için hazırlanan bir gösteriye davet edilmiş. Özel eğitimli atların gösterisini izlerken de kendisine mangalda pişirilmiş bir parça et ikram edilmiş. Prens Albert, nezaket gereği bu ikramı kabul etmiş, ama yüz ifadesine bakılırsa ya tattığı lezzet hiç hoşuna gitmemiş ya da etler biraz sıcak ikram edilmiş

O an 61kk1

Tikrit kentinde çekilen bir fotoğraf... Savaşın başından bu yana Irak'ta bulunan Amerikan askerleri bulundukları gergin ortamda biraz olsun rahatlamak için eski alışkanlıklarına yeniden başvuruyor. Askerlerin basketbol oynaması şaşırtıcı değil ama seçilen mekan ilginç. Askerler açıkhavada basketbol oynamanın pek güvenli olmayacağını düşünmüş olmalı ki, Saddam Hüseyin'in saraylarından biri askerlerin basketbol salonu oluvermiş…

O an 29fx1

Irak'ın samarra kentinde çekilen bir fotoğrafla devam ediyoruz. 9 yaşındaki ali… yüzünde acı ifadesi var...samarra'daki çatışmalarda yaralanmış. Ama o anda ona daha önce hiç tatmadığı bu fiziksel acıyı bile unutturan bir acıyı da yaşıyor aslında. Çünkü ali, babasının bu çatışmalarda öldüğünü sadece birkaç saniye önce öğrenmiş.

O an 31xl

Fotoğraf, istanbul’da saldırılara hedef olan ingiliz başkonsolosluğu’nda çekildi. Çevrede öyle bir yıkım var ki, burada ''yaşamla'' bağlantılı hiçbirşey olamazmış gibi geliyor insana. Ama yıkılmak üzere olan binanın kolonlarından birine polis kordonuyla iliştirilmiş çiçekler göze çarpıyor. Ve o anda o binada ve çevresinde birilerinin yaşadığını, orada birilerinin hayatını kaybettiğini ve o kurbanların sevenleri olduğunu hatırlıyor insan.


[B]O an 45zo

Amerika birleşik devletleri başkanı george bush'un teksas'ta çekilen bir fotoğrafı ile devam ediyoruz. Teksas'taki çiftliğine giden bush havaalanında. Başkan bush'un korumaları tetikte, onların sorumlulukları başkanlarının güvenliğini sağlamak. Ama george w.bush'un da bazı sorumlulukları var. Başkan bush da gittiği hiçbir yerde yanından ayırmadığı köpeğiyle ilgilenmek zorunda.

O an 51ig

Fotoğraf finlandiya'da dünya kayak şampiyonası sırasında çekildi. Kayak sporu herzaman tehlikeli sporlardan biri olarak bilinir, bu fotoğraf da bunu kanıtlar nitelikte. Avusturyalı sporcu ilk atlayışını gerçekleştirmiş ama şiddetli rüzgarın kurbanı olmuş. Havadayken rüzgar yüzünden dengesini kaybeden ve kafası üstü piste çakılan sporcunun kişisel felaketinin başladığı o an...

O an 64ce

Yer sri lanka'da bir stadyum.. Sri lanka ve ingiltere'nin kriket takımlarının karşılaşması başlamak üzere. Ancak maç sırasında ingiliz oyunculardan birinin dikkatini fazlasıyla dağıtan bir olay yaşanıyor. Topa doğru koşan oyuncunun çevresini kuşatan bu kargaların orada ne yaptığını hiç ama hiç anlamadığı yüzündeki ifadeden anlaşılabiliyor.

_________________Artık ikiyüzlüleri sevmeye başladım. Çünkü yaşadıkça yirmiyüzlü insanlar görmeye başladım...

Mehmet Akif Ersoy

Sefa geldin Son ihtimalim...Bir sana Kalmış halim HOŞGELDİN...senelik değil ömürlük olsun...Dilerim bu defa son olsun.....

O an N1097768811302191917678


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
Cinsiyet: Kadın
---www.acemi.yiz.biz---
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 12/02/09
Mesaj Sayısı : 5386
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
O an Vide
Kullanıcı profilini gör http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Geri: O an O an EmptyPtsi Ağus. 10, 2009 2:22 pm

New York’ta çekilen bir fotoğraf. Filistinli bir kadın, öldürülen Hamas lideri Şeyh Yasin için düzenlenen bir anma töreninde. Elinde Filistin bayrağı, yüzünün görülebilen tek parçası olan gözleri ise dimdik karşıya yönelmiş. Belki Filistin'den çok uzakta ama gözlerindeki ifadeye bakılırsa Filistin topraklarındakilerin hissettiği acıyı ‘o’ anda orada o da yaşıyor.

O an 29076418vq3

National Geographic Türkiye Dergisi'nin bu ayki sayısında ana makale, ekonomik olarak hızla büyüyen Çin'le ilgili. Bu fotoğraf da o makaleden. Li Aihua, bir altın madeninde çalışırken yakalandığı silikoz hastalığı nedeniyle ölen 29 yaşındaki oğlu için hukuk mücadelesi veriyor. Ve ‘o’ anda evladının fotoğrafıyla tezat bir ruh hali içinde bulunuyor. Bu fotoğrafın yeraldığı makaleyse ''Çin’in büyümenin sancısı'' adını taşıyor.

O an 01tt6

Sessiz yalnızlık içindeAfganistan’daki Kabil yakınlarında bulunan Policharki Cezaevi’nde çıkan isyanla ilgili bir fotoğraf. İçeridekilerin yakınları bilgi almak için Afgan askerden medet umuyor. Kadınlardan ikisinin yalvaran bakışları, görünecek yer bulamayınca vücutlarının duruşuna yayılıyor. Ve gözyaşlarını silmek için burkasını açan kadın... Ağlayışı hem üzüntüsünün boyutunu hem de onca kalabalığın içinde çaresiz, sessiz yalnızlığını anlatıyor. (Associated Press / Rafiq Maqbool)

O an 47315903ja2

Irak’taki saldırının ardından‘O’ anda karenin içinde hayatta olan 7 kişi var. Birinin hala hayatta olduğu şüpheli, çünkü çok ağır yaralanmış. Üçünün yüzündeyse yaralıyı hastaneye yetiştirme telaşı var. Biriyse yaşadıklarının ardından gördüğü manzaraya isyan ediyor. Diğer üç kişi ise şokta. Bu fotoğraf, Kerbela'da aşure törenleri sırasında yaşanan bombalı saldırıdan sonra çekildi.

O an 44583209oq2

Değişik bir sunumİtalya'da düzenlenen San Remo Şarkı Yarışması’ndan bir ‘o’ an. Fotoğraftaki yarışmayı kazanan bir sanatçı mı? Hayır... Yarışmayı kazanan sanatçının yakını mı? Hayır... ‘O’ anda fotoğrafçının objektifine yakalanan yarışmanın sunucusu. Anlaşıldığı üzere değişik bir sunucu...

O an 94756492rx7

Ümitsiz çabaIrak'ta, karşısındaki insana derdini anlatmaya çalışan bir kadının ‘o’ anı. Karşısındaki, bir hastane görevlisi... Bağdat'taki son bombalı saldırıda, ailesinden ağır yaralanan iki kadını görebilmek için hastaneye gitti ama içeri alınmadı. Bu ümitsiz çaba AP fotoğrafçısı Maya Alleruzo'nun dikkatini çekti ve hastane önündeki onca hareketlilik içinde kadının yalnızlığı, çaresizliğini anlatan bu ‘o’ an oluştu...

_________________

O an 76646621fy3

Acı veren sevgiÜmit Bektaş’ın Ankara'da çektiği bir ‘o’ an. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ankara'da destek gösterileriyle karşılanıyor. Denktaş'ın bu destekten memnun kaldığını tahmin etmek zor değil, ama Denktaş ‘o’ anda zor anlar yaşıyor. Kalabalıktan biri elini yakalayıverince Denktaş'ın biraz canı yanıyor. Bazen sevginin fazlası insanın canını acıtıyor…

O an 49619924dj7

Çocuklarıyla bir öğle uykusuNational Geographic fotoğrafçısının, kuraklık ve aşırı sıcakların pençesindeki bir ülkede, Mali'de çektiği bir ‘o’ an... Kadın denilince ilk akla gelen yüce duyguyu anımsatıyor bizlere, annelik duygusunu... Bir anne ve çocukları öğle sıcağında çadırlarında uykuya dalmışlar. Bir kadının en masum haliyle nasıl şefkatin sembolü olduğunu ve bu şefkat sayesinde huzur içinde uyuyan çocukları görüyoruz.

O an 51716759gp3

Gözlerdeki kaosHaiti'den bir ‘o’ an. Kaos, geri planda, çevrede ve kaos aslında gözlerde... Fotoğraf, Başkent Porto Prince'in en önemli ticari havalimanlarından birinde çekilmiş. Hükümete karşı mücadele eden isyancıların kente yaklaştıkları haberi, işte böyle bir kargaşaya yol açmış. Yağmalamalar artmış ve bu çocuk da bulduğu bir et parçasını kapmış. O koşullarda müthiş değerli bir parça ama ‘o’ anda henüz o da sevinemiyor...

O an 187darl7

Hollanda Kraliyet Muhafızları çok yakında kraliçenin katılacağı bir tören için hazırlık yapıyor. Tören sırasında olağanüstü bir durumda, gözyaşartıcı gaz kullanılması ihtimaline karşı da duman kullanılıyor. Aslında amaç kendilerinden çok atlarını hazırlamak ama atlar bu durumdan pek de memnun görünmüyor.

O an 157tfxd8

Afganistan’da bir kız çocuğu
NTV Muhabiri Nevin Sungur'un Afganistan'da çektiği bir fotoğraf... Kabil yakınlarındaki Birleşmiş Milletler kamplarından birinde, annesiyle birlikte sağlık kontrolünden geçmeyi bekleyen bir kız çocuğu. Nasıl Nevin Sungur onun güzelliğini farkettiyse o da objektifin kendisine yöneldiğini fark etmiş. Savaş koşullarında bir mülteci kampında zor koşullarda yaşayan bu çocuğun gözlerindeki umut kaybolmamış..

O an 1567ljca1

Yardımeli
Associated Press fotoğrafçısı tarafından Sudan'da çekilen bir fotoğraf. Ülkenin güneyindeki kabilelerden birindeki cüzzam hastalarından biri yansıyor objektife... Görüntü hiçbirşey söylemeye yer bırakmayacak kadar çarpıcı. Cüzzam hastasının her halinden yardıma ne kadar ihtiyacı olduğu anlaşılıyor. Zaten o da kabileyi ziyarete gelen Katolik rahiplerden birinin koluna yardım umuduyla sarılıyor…


O an 15221qhfg1

Mutsuz bakışlar
Brezilya'da çekilen bir fotoğraf. Dört yaşındaki bu küçük kızın mutsuz bakışları fotoğrafçının objektifine takılıyor. Taisa adındaki bu küçük kızın ailesi hemen arkasında görülen kömür madeninde çalışıyor, hatta ondan sadece birkaç yaş büyük olduğu halde madende çalışan çocuklar da var. Yaşamlarında yoksulluk öyle büyük ki, belki de onu bekleyen gelecek, bu mutsuz bakışları daha o yaşta yüzüne konduruyor

O an 1856lpfy1

Filipinlerde heyelan
Filipinlerden bir o an. Filipinlerde meydana gelen heyelanda yaklaşık 80 kişi hayatını kaybetti. Fotoğraftakiler, felaket bölgesinde hayatta kalanlar. Bu o ansa, onlar kadar şanslı olmayan yakınlarının cansız vücutlarına bakarken elde edilmiş.

O an 1871wrfy2

Basit bir olay
Fotoğraf Kudüsten. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir, El Aksa Camiini ziyaretinde bir grup Filistinlinin saldırısına uğradı. Fotoğraf, Mahir'in saldırı anında değil de olay yerinden uzaklaştırılırken yaşanan kargaşa yüzünden hırpalandığını gösteriyor. Mahir, bir gün sonra, yaşadıklarını basit bir olay olarak nitelendirdi ama o ana tanıklık eden bu fotoğraf, Mahir'in büyük bir korku yaşadığını gösteriyor.


[B]O an 1968ofpk8

İtfaiye eri
Ankara Ulus'ta Modern Çarşı’da çıkan yangını söndürme çalışmaları sırasında çekilen bir fotoğraf. İtfaiye görevlilerinden biri korku dolu gözlerle çevresine bakıyor. Belli ki yangının boyutu onu bile ürkütmüş… Sular altında kalan itfaiye erinin çaresizlikle pencereye tutunan elleri de bir hayli yorulduğunu anlatıyor.

O an 1786cgls0

Yangın ve balık
Avustralya'dan bir ‘o’ an. Arkada karanlığı bile aydınlatabilecek büyüklükte bir orman yangını görülüyor. Ancak fotoğraftaki balıkçı sanki arkasındaki olayın hiç farkında değil. O, ‘o’ andaki önceliğiyle meşgul. Büyük bir sükunet içinde noel yemeğinde yiyeceği balıkları tutuyor.

O an 1845mutr0

Yas
Fotoğraf İran'dan... Bem kentini yerle bir eden, 30 bine yakın insanın ölümüne yol açan deprem felaketinden sonra çekilen bir ‘o’ an bu... Fotoğraftaki İranlı ölen yakınları için yas tutuyor yıkıntılar arasında. Tam 17 akrabasını kaybetmiş depremde. Suskun görünüyor ama sanki çaresizliğin sesi duyuluyor gibi...

O an 96216763uz3

01 - 31 mart 2004250 bin kişiden biri o... Yeni yeni çalışmaya başlayan uluslararası
yardım kuruluşlarından henüz sadece yiyecek yardımı alabilmiş. Giysi yardımı yok...
Zaten içinde bulunduğu koşullarda giyinmesi değil beslenmesi önemli. Kaosun bugünlerdeki
mekanı Amerika kıtasının en yoksul
ülkesi Haiti'deki durumu anlatan bir çocuk o...Uzaktaki bir

[/B]O an Dpoistpv4lcmi7

Afganistan’ın başkenti Kabil... İç savaşta harap olmuş bir binanın önünde iki kadın halı silkiyor. Beride derin bir kültürün parlak ürünü Afgan halısı, ötede ise modern bir camii. Ortada da geçmişle bugün arasındaki bağlantıyı kopartan sefalet. (Associated Press / Rodrigo Abd)

O an Hocr8cwa1tuki5

Jamaika’nın başkenti Kingston’da göstericilerle polis çatışıyor. Aslında bu bir tatbikat. İngilizler tarafından eğitilen güvenlik güçleri, Jamaika’da 2007’de yapılacak Dünya Kriket Şampiyonası’na hazırlanıyor. Anlaşılan özellikle gösterici rolündekiler işi epey ciddiye alıyor. Haliyle hareketten ve sahte de olsa ortamdaki gerilimden etkilenen ışık da işi ciddiye alıyor. (Associated Press / Collin Reid)

O an 1ntbrfwx7clom4

Belarus’ta kısa bir süre önce yapılan seçimlerin sonuçlarına itiraz edenlerin oluşturduğu muhalif hareket, iktidardakilerin sert müdahelesiyle karşılaştı. Sonuçta gösteriler sırasında çok sayıda muhalif tutuklandı. Bu genç ‘o’ anda tutuklu yoldaşlarının adlarının yazılı olduğu kağıttan kayıkları suya bırakmaktaydı. (Associated Press)


O an 0141uigr6

Orta Afrika yine karıştı. Geçen hafta Çad’ın başkenti N’djamena’ya bir saldırı düzenlendi. Fotoğraftaki genç adam, bu başırısız saldırı sırasında yakalanan bir gerilla. Sudan tarafından desteklendiklerini söylemiş. ‘O’ ansa tek bir insanın yüzünde Afrika’nın başına gelenlerin özeti gibi çıkmış. Başındaki ise bir anlamda hayat sigortası. Kızılhaç’ın kayıt belgesi... (Associated Press / Karel Prinsloo)

O an 0189lnsr5

Maddi zenginliğine tezat, haber fotoğrafçılarına zengin olanaklar sunan Afganistan’dan bir fotoğraf. Kabil’de bir ekmek fırını... Mekan, izbe... İşçiler bu nedenle hayatın kuytularına bırakılmış insanlar gibi görünüyor. Pencerelerden sızan ışık huzmeleri de bu nedenle başka bir alemden gelmiş gibi duruyor. (Associated Press / Rodrigo Abd)

O an 0194ehjj5

Foto Muhabirleri Derneği’nin geleneksel Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nda Mustafa Pekçan Özel Ödülü’nü kazanan seriden bir fotoğraf. Zaman Gazetesi’nden Mehmet Demirci’nin çalışması. Pakistan Depremi’nde yaralı bir çocuk, ‘o’ anda acı ve umutsuzluğun da yorgun düşeceğini gösteriyor. Bununla da kalmıyor, ‘o’ anda gülümsemeyle hüznün en içli bileşinini ortaya koyuyor. (Mehmet Demirci / Zaman Gazetesi)


[B]O an 12uw2le5

AIDS’in “korku” dolu yüzü
AP fotoğrafçısı M. Lakshman'ın Hindistan'da çektiği bir fotoğrafla başlıyoruz. HIV taşıyıcısı bir anne ve yedi yaşındaki çocuğunun fotoğrafı bu… Aynı kaderi paylaşan anne ve çocuğunun yüzünde farklı duyguların izleri okunuyor. Küçük çocuğun yüzünde ve kocaman gözlerinde ''korku'' var. Annenin çok uzaklara dalan gözlerindeyse ''çaresizlik'' ve ''hüzün''. Küçük çocuğu bu kadar korkutan da annesinin ''çaresizliği'' gibi görünüyor.

O an 131tuck3

Gülümseyen gözler
Görme engelli hintliler, engellilerin haklarının korunması için parlamento önünde protesto gösterisi düzenliyor. Protestocuların yüzünde bir memnuniyet ifadesi var ama içlerinden biri hepsinden daha mutlu. Onu böyle gülümseten nedir bilinmez ama o anda ''görmeyen'' gözleri bile gülümsüyor...

O an 146yxoj3

Tablonun önünde
İsrail Parlamentosu’nun duvarlarını süsleyen yağlı boya bir tablo… Ama fotoğrafta İsrail'de her an tetikte süren yaşamı hatırlatan bir ayrıntı var. Tablonun hemen önünden biri geçiyor... Parlamento binasında bir güvenlik tatbikatına katılan gaz maskeli, koruyucu giysiler içindeki bu görevli, ''o anda'' bir ruh gibi görünüyor.


_________________Artık ikiyüzlüleri sevmeye başladım. Çünkü yaşadıkça yirmiyüzlü insanlar görmeye başladım...

Mehmet Akif Ersoy

Sefa geldin Son ihtimalim...Bir sana Kalmış halim HOŞGELDİN...senelik değil ömürlük olsun...Dilerim bu defa son olsun.....

O an N1097768811302191917678


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
Cinsiyet: Kadın
---www.acemi.yiz.biz---
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 12/02/09
Mesaj Sayısı : 5386
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
O an Vide
Kullanıcı profilini gör http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Geri: O an O an EmptyPtsi Ağus. 10, 2009 2:23 pm

[/B]O an G9voftjh2vxcn8

Sınırlarımız ötesinde günün olayından bir fotoğraf. İsrail ordusu, Filistin Halk Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadet’in serbest bırakıldığı yönündeki söylentiler üzerine Filistin’de Eriha kentindeki cezaevine baskın düzenledi. Tanklar cezaevini kuşattı. Füze saldırısı oldu. Cezaevine buldozerlerle girildi. Çatışma çıktı, 2’si cezaevinin güvenlik görevlisi 3 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Hedef isim Ahmet Saadet teslim olmayı reddetti. Ama diğerleri böyle teslim oldu. İsrail güçleri pantolonlarını çıkarmalarını da istedi. ‘O’ ansa Filistin’deki dengesizlik karşısında, sanal otoritenin ve çaresizliğin fotoğrafı olarak tarihe geçti. (Associated Press / Muhammed Muheisen)

O an Cc8ipz5e4wyky6

Filistin’de, Gazze Şeridi’nde çekilmiş bir fotoğraf. İhlas Haber Ajansı’ndan Cafer Eser, Meryem’i bu kadar yakından çekmeseydi, hikayesi böylesine açık görünmüyecekti. Yanık yüzünün çizgilerindeki ve gözlerinin derinliklerindeki kasvet, gelip geçecekti. Yakın çekim yapılmasaydı, dördü özürlü 8 çocuğuna bakmak için erkeklerle aynı fabrikada briket taşıyıp kürek salladığı, günde yeni Türk parasıyla 5 milyon lira kazandığı, kocasının da hapiste olduğu o kadar da anlaşılamayacaktı. Briket taşımaktan nasırlaşmış elleri emeğinin değerini böyle kocaman gösteremeyecekti. O an olmasaydı Meryem, aynı bedende iki ayrı hayat olarak karşımıza çıkmayacaktı. (İHA / Cafer Eser)


O an D4m2i0ki5qcem2

Fotoğrafçı Akgün Akovanın Işığın Sevinci Türkiye adlı çalışmasından bir o an. Bu kitap diyebileceğimiz çalışmada Türkiyenin pek çok beldesinden fotoğraflar yer alıyor. O andaysa Antalya Beşkonakta kız çocuğu sanatçıya bakıyor. Akova, Çocukların yüzleri dünyaya bırakılmış aynalar gibidir. diyor. Ve bir taahhütte bulunuyor: Yıllar sonra bir gün yine onu bulup bu fotoğrafı bırakacağım eline. Ve bakacağım yine yanakları böyle kırmızı ve kapı hala orada mı? (Akgün Akova)

O an Wtvlyber7eonr6

Fotoğrafta Iraklı bir kadın var. Saddam Hüseyinin soykırımla suçlandığı yeni davanın duruşmaları yapıldığı sırada Necefteki bir gösteriye katılmış. 1991 yılındaki Şii ayaklanması sırasında ölen kocasını hatırlamış. O anda içine gömüldüğü hatıraları gözlerinden sızmış. Kısacık bir alanda akan gözyaşı, 15 yıllık upuzun bir hüzün nehri gibi göründü bize... (Associated Press / Alaa al-Marjani)

O an Gr0wgpll5dyax9

Bir perdenin arkasından değil bu bakış. İspanyanın Seville kentindeki yortu ayinleri sırasında tepeden tırnağa örtünmüş bir tövbekar, başına geçirdiği kukuletanın içinden inancına göre, günahkar dünyaya bakıyor. (Associated Press / Bernat Armangue)

O an Yoqdr7x67xfxo6

Hindistanda dünya medyasının ilgisini çeken bir eylem var. Madhya Pradeshte inşa edilen dünyanın en büyük ikinci barajının daha da yükseltilmesine karşı çıkan ve açlık grevine başlayan eylemci Medha Patkar, 6 Nisanda polis zoruyla hastaneye kaldırıldı. Eylemcinin destekçilerinden biri olan köylü, o sırada Yeni Delhide Patkar için yapılan mitingde konuşmalardan birini dinlemekteydi. Işığın yüzdeki yerleşimi, çakır bakışlarındaki gölgeler, kalın çizgiler ve hatta duruş... Öylesine bir o an yakalamıştı ki Gurinder Osan, adam o anda orada bulunanların ortak duygularını yüklenmekteydi. (Associated Press / Gurinder Osan)

O an Gghfg4pi6mnuq9

Dünyanın en yeni petrol üreticisi Çad’da bir okul... Bu ülkenin çocuklarının durumu da Afrika ortalamasını yansıtıyor. Yani petrol üreticisi Çad’da çocukların yüzde 60’ı eğitim olanağından yoksun bulunuyor. Bu çocuklarsa Amerikan Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın yardımlarıyla ‘o’ anın yansıttığı koşullarda eğitim görüyor. İlk sıradaki kızlar, elle tutulurcasına yoğun bakışlarıyla foto muhabirini tutmaya çalışıyor. (Associated Press / Sayyid Azim)

O an Yz8ki9cn2sifu1

Çocuğun adı Nesrin... Filistinli... El Halil’deki Fawar Mülteci Kampı’nda İsrail Ordusu’nun yaptığı bir operasyon sırasında evinin damındaymış. İsrail askerlerinin açtığı ateş sırasında plastik mermilerden biri yüzüne isabet etmiş. O sırada İsrail Ordusu sıhhiyesi çocuğa ilk müdaheleyi yapıyor. Mermi bir kere gidip vurmuş. Ama ‘o’ an, Nesrin’in hala yaralanmaya devam ettiğini göstermiş. (Associated Press / Nasser Shiyoukhi)

O an Hvvacrze2jgox7

Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya’da bir fırtınadan hemen sonra... Belli ki arazinin sahibi, aynı familyanın farklı türlerini belirli bir düzen içinde dikmiş. Bir ondan, bir ondan... Birbirlerine yaslanmış badem ağaçları, havadaki pusdan da yararlanıp, baharı karşılamadaki farklılıklarını hoş bir desenle ortaya koyuyor. Gökkuşağı da bu güzel sürprizi kutsuyor. (Associated Press / Fresno Bee, John Walker)
_________________
O an Aamzaxeo6nmsh2

Bir başka yer, bir başka bahar kutlaması... Japonya’da başkent Tokyo yakınlarındaki Takao Dağı. Baharın gelişinin kutlanmasının yanısıra bu etkinlikte Budist keşişler, çıplak ayakla közler üzerinden yürüyor. İnanışa göre amaç, arınmak. Keşiş acıyı dışlamak için içine gömülürken, ateş ve yakıcı sıcaklığı ‘o’ anda ne kadar da masum görünüyor. (Associated Press / Junji Kurokawa)

O an G9voftjh2vxcn8

Sınırlarımız ötesinde günün olayından bir fotoğraf. İsrail ordusu, Filistin Halk Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadet’in serbest bırakıldığı yönündeki söylentiler üzerine Filistin’de Eriha kentindeki cezaevine baskın düzenledi. Tanklar cezaevini kuşattı. Füze saldırısı oldu. Cezaevine buldozerlerle girildi. Çatışma çıktı, 2’si cezaevinin güvenlik görevlisi 3 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Hedef isim Ahmet Saadet teslim olmayı reddetti. Ama diğerleri böyle teslim oldu. İsrail güçleri pantolonlarını çıkarmalarını da istedi. ‘O’ ansa Filistin’deki dengesizlik karşısında, sanal otoritenin ve çaresizliğin fotoğrafı olarak tarihe geçti. (Associated Press / Muhammed Muheisen)

O an Cc8ipz5e4wyky6

Filistin’de, Gazze Şeridi’nde çekilmiş bir fotoğraf. İhlas Haber Ajansı’ndan Cafer Eser, Meryem’i bu kadar yakından çekmeseydi, hikayesi böylesine açık görünmüyecekti. Yanık yüzünün çizgilerindeki ve gözlerinin derinliklerindeki kasvet, gelip geçecekti. Yakın çekim yapılmasaydı, dördü özürlü 8 çocuğuna bakmak için erkeklerle aynı fabrikada briket taşıyıp kürek salladığı, günde yeni Türk parasıyla 5 milyon lira kazandığı, kocasının da hapiste olduğu o kadar da anlaşılamayacaktı. Briket taşımaktan nasırlaşmış elleri emeğinin değerini böyle kocaman gösteremeyecekti. O an olmasaydı Meryem, aynı bedende iki ayrı hayat olarak karşımıza çıkmayacaktı. (İHA / Cafer Eser)

O an Kgglxyue6uwjj8

Filistin'den bir annenin o anı 28 yaşındaki Beşir Ümran'ın cenazesinde çekilen bir fotoğraf. O bir polis memuruydu ama bir Hamas intihar komandosunun eylemini gerçekleştirmesi sonucu o da hayatını kaybetti. Yüreğinin acısı gözyaşlarıyla bütünleşmiş ve o anda belki de sadece Beşir Ümran için değil, onbinlerce Beşir Ümranlar için gözyaşı döküyor...
_________________Artık ikiyüzlüleri sevmeye başladım. Çünkü yaşadıkça yirmiyüzlü insanlar görmeye başladım...

Mehmet Akif Ersoy

Sefa geldin Son ihtimalim...Bir sana Kalmış halim HOŞGELDİN...senelik değil ömürlük olsun...Dilerim bu defa son olsun.....

O an N1097768811302191917678


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
Cinsiyet: Kadın
---www.acemi.yiz.biz---
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 12/02/09
Mesaj Sayısı : 5386
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
O an Vide
Kullanıcı profilini gör http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Geri: O an O an EmptyPtsi Ağus. 10, 2009 2:23 pm

Ayin

O an 4yv5

Roma'daO an Virgul Papa 2. Jean Paul’ün başkanlık ettiği bir ayin sırasında çekilen bir ‘o’ an. Roma Kolezyomu’nda düzenlenen bu ayinO an Virgul Hazreti İsa'nın çarmıha geriliş sürecini simgeleyen geleneksel bir tören aslında... Ve ayin sırasında bir duvarın önünde her tarafı kapalıO an Virgul siyah bir kadın elindeki İncil'i okuyor...


Barışın anahtarı kimin elinde?

O an 2lj3

Ürdün'de çekilen bu fotoğraftaki ellerO an Virgul iki milyona yakın Filistinli mültecinin kaldığı El Hüseyin Kampı'nda bir çocuğa ait... AnahtarO an Virgul büyükbabasının evinin anahtarı. Abdullah üç yaşında ve bu kampta doğmuş. Daha ne kadar bu kampta yaşayacak ya da ne kadar etrafında olanların farkında bilinmez ama her Filistinli gibi bir gün kendi topraklarına dönebileceği günlerin özlemini hep yaşayacak. Barışın anahtarıysa Bush'unO an Virgul Şaron'un ve Filistinli liderlerin elinde...


Fırtınanın ardından

O an 1ct0

Bangladeş'teO an Virgul ülkenin kuzeyini yerle bir eden şiddetli fırtınanın ardından çekilen bir ‘o’ an. 55 kişinin öldüğüO an Virgul evlerin yıkıldığıO an Virgul ağaçların kökünden söküldüğü fırtınadan sağ çıkmayı başaran iki kadın… Biri hala acı içinde kıvranıyor. Diğeriyse ona elleriyle hindistan cevizinin suyunu içiriyor...


Sorumluluk

O an 4wn8

Fotoğraf Yunanistan'da çekildi. İzleyici ve hakemlerO an Virgul senkronize yüzücülerin suyun üstündeki görüntülerini izler ve puan verir. Ama suyun altında olanlarla ilgilenenler de var. Atina’daki olimpik yüzme havuzu yetkilisi de onlardan biri. Aslında onun için sporcuların değil sorumlusu olduğu havuzun performansı önemli...


Ateş topu

O an 3jw1

Fotoğraf Çin'de çekildi. Bu gösteride akrobat ağzına yanıcı bir sıvı alırO an Virgul sonra bunu ateşe karşı püskürtür ve yalazlar oluşur. Ama akrobat ustaysa bu yalazı bir ateş topuna çevrebilir. Foto muhabiri de ustaysa hem aeş topunu yakalar hem de bu ateş topunu akrobatın elleri arasında gösterir.


Yoksulluk sınırında yaşamlar

O an 2ks7

Fotoğraf Mersin'deO an Virgul D-400 Karayolu’ndaO an Virgul Anadolu Ajansı’ndan Ali Güreli tarafından çekildi. KadınlarO an Virgul otoyoldan geçen buğday yüklü kamyonlardan dökülen buğday tanelerini topluyor.Komşu İzleme Komitesi

O an 3lj8

Çin’in başkenti Pekin'de bir sokakta oturan üç yaşlı Çinli… Üçü de aynı yöne dikkat kesilmiş çünkü onlar Komşu İzleme Komitesi'nden... “Peki neyi izliyorlar?” sorusunun yanıtıysa önde netsiz çıkan bisikletlerde. Yaşlı komite üyeleri bir bisiklet yarışını izliyor...


Kanatlı uygarlık

O an 5gb6

Özgürlüğün simgesi bir güvercinin uçuş anında çekilmiş bir fotoğraf. Kanatlarını yeni çırpmaya başlamış ve uçtuğu yer bir havuz olunca da fıskiyelerden fışkıran suların altında bu estetik ‘o’ an ortaya çıkmış


Son çare

O an 4qi8

Bu ‘o’ an son çarenin fotoğrafı. İsveç'te yapılan Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası’nın yarı finalinde 66 kiloda mücadele eden Finlandiyalı güreşçiO an Virgul Ukraynalı güreşçinin kendisini yerden kaldırmasını engellemek için son çare olarak ağzını rakibinin ayağına bastırmış. Ama sonuç alamamış…


Karşılıklı güç kullanımı

O an 2ul5
İsrail askeri el bombasını daha ileriye atabilmek için bütün vücudunu kullanıyor. Sarsma etkili bomba elinden çıkıyorO an Virgul hedefine varıp patlıyor. Hedefteyse İsrail'in ördüğü güvenlik duvarını protesto eden Filistinli gençler bulunuyor. Peki onlar silah olarak ne kullanıyor? Askerin arkasındaki ayrıntı bu soruya yanıt veriyor: Karşıdan fırlatılan ve düşüp de patlamayan taşlar...

Bir sari uğruna yaşananlar

O an 1cg8

Hindistan'ın Uttar Pradeş Eyaleti’ndeO an Virgul bir adayın seçim toplantısındaO an Virgul bedava sari umudu izdihama neden olmuşO an Virgul 21 kişi ölmüştü. Ölen kadınlardan biri de bu iki kız kardeşin anneleriydi.


Küçük şeyler
O an 6nm8
FotoğrafO an Virgul yaz tatillerinde yürüdüğümüz kumsallarda ayağımızın ucuna gelebilecek bir ‘o’ anda çekilmiş. Melih Arıcan’ın San Francisco’nun çıplaklar plajı olarak da bilinen Baker Plajı’nda bu fotoğrafı çektiği ‘o’ andaO an Virgul dalganın bıraktığı beyaz köpükler ve iki tane küçük taş üzerinde parlayan ışığın yarattığı yakın kompozisyonO an Virgul yazın sunduğu özgürlük duygusunu çağrıştırıyor. Anadolu ÜniversitesiO an Virgul İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Melih Zafer Arıcan’ın “Küçük şeyler” isimli fotoğraf sergisiO an Virgul 16 nisan’a kadar Beyoğlu Fotoğrafevi Koç Allianz Galerisi’nde görülebilir.


Güneşe yolculuk
O an 5ht0
Fotoğraf Almanya'nın güneyinde düzenlenen ''Serbest Uçuş'' adlı fuarda çekilmiş. Profesyonel bir paraglıdıngçiO an Virgul tek motorla güçlendirilmiş paraşütüyle güneşin önünde bir gösteri yapıyor. Adeta güneşe yolculuk ediyor...Vuruş gerçekleşti ama…
O an 4sv2
Amerika Birleşik Devletleri’nden bir fotoğraf. Beyzbol takımı Rangers'ların ünlü oyuncusu Alfonso Soriano'nun talihsiz bir ‘o’ anı. Angelslar’la çekiştikleri pazar günkü maçta çekildi. Vuruş anında beyzbol sopası sapından kırılıyor ama top yoluna devam ediyor. Ancak oyuncunun istediği yere gitmiyor. Beyzbol sopası mı çürüktü yoksa oyuncunun kasları mı güçlüydü? Ve insan ekibi bunu bilemiyor…


Uçuş anı

O an 3ph0

Avustralya'daki Paskalya etkinlikleri sırasında çekilen bir ‘o’ an. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Paskalya Bayramı Sydney'de sokak tiyatroları ve akrobatların gösterileriyle kutlandı. Ve bir acrobatO an Virgul trambolin üstünde tam ters parende atarken foto muhabiri deklanşöre bastıO an Virgul bu ‘o’ an oluştu


Aradaki uçurum

O an 2fw8

Bazı ipuçları artık Irak’tan gelen fotoğrafları kolaylıkla okumamıza yardımcı oluyor. Felluce'de Amerikalı deniz piyadesi ve bir tutukladığı Iraklı... Ancak ‘o’ ana baktıkçaO an Virgul Amerikalılar’la Iraklılar arasındaki uçurumuO an Virgul yabancılığıO an Virgul Iraklılar’da biriken kini görebiliyoruz...


Eller ve su

O an 1wi0

Tayland'danO an Virgul müslümanların çoğunlukta yaşadığı Narativat kentinden bir ‘o’ an. Tayland yeni yılı kutlamaları sırasında çekilmiş. Genç birine ait olduğu belli olan bir çift el bir tastan yılların izlerini ellerinde taşıyan yaşlı bir Taylandlı’ya su döküyor. TemizliğinO an Virgul saflığın simgesi suO an Virgul sanki bu niteliklerini pekiştirerekO an Virgul daha da uhrevi bir hal alarak yaşlı insanın ellerinden süzülüyor...

_________________Artık ikiyüzlüleri sevmeye başladım. Çünkü yaşadıkça yirmiyüzlü insanlar görmeye başladım...

Mehmet Akif Ersoy

Sefa geldin Son ihtimalim...Bir sana Kalmış halim HOŞGELDİN...senelik değil ömürlük olsun...Dilerim bu defa son olsun.....

O an N1097768811302191917678


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
Cinsiyet: Kadın
---www.acemi.yiz.biz---
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 12/02/09
Mesaj Sayısı : 5386
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
O an Vide
Kullanıcı profilini gör http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Geri: O an O an EmptyPtsi Ağus. 10, 2009 2:24 pm


Dağları yerinden oynatırım”

O an 7kd6

FotoğrafO an Virgul Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas Eyaleti’nde çekildi. Başkan Bush'un Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Condolize RiceO an Virgul bir kilisedeki Paskalya törenleri sonrasında başkanını dikkatle izliyor. Bush da o sırada basın mensuplarının sorularını cevaplıyor. Rice geçtiğimiz günlerde halka açık verdiği ifadedeO an Virgul El Kaide'nin 11 Eylül'den önce büyük bir saldırı düzenleyeceği yönünde Başkan’a bir bilgi iletildiğini söylemişO an Virgul ama Bush ''Bunu bilseydim dağları yerinden oynatırdım'' demişti. Bu sert bakışın nedeni bu olsa gerek...


Afganistan’da yeniden yapılanma

O an 6sb1

Afganistan’da bir işçiO an Virgul Kabil'in merkezindeki bu küçük atelyesinde pamuk temizliyor. SavaşlardanO an Virgul Taliban'dan bıkan Afganistan'ın yeniden yapılandırılması sürecinde yeniden umutla işine sarılan bir Afganlı var bu karede. Geçtiğimiz hafta Berlin'deki bir toplantıda yaklaşık sekiz milyar dolarlık bir yardımın Afganistan'ın yeniden inşası ve güvenliğinin sağlanması için bağış olarak verilmesi kararlaştırıldı. Bu haberO an Virgul karanlık atelyeden içeri süzen güneş ışığı gibi olmalı...


Yansımalarıyla Irak

O an 5la2

4 eylül 2002'de Irak’ta çekilen bir ‘o’ an. O günlerde Bağdat'ta endişeli bir bekleyiş vardı. Amerikan Başkanı Bush'un ne zaman Irak'a müdahale edip Saddam Hüseyin'i devireceği merakla bekleniyordu. Saddam ise devlet radyolarından halka sesleniyor ve ''Daha önce de kazandıkO an Virgul eninde sonunda yine kazanacağız inşallah'' diyordu. Ve her Iraklı gibi bu adam da Bağdat'ın merkezindeki eski bir kıraathanedeO an Virgul duvardaki kırık dökük bir aynaya yansıyan karamsar yüz ifadesiyle O'nu dinliyordu...


SevmekO an Virgul üretmek ve paylaşmak…”

O an 4kq7

Anadolu Ajansı'ndan Oktay Çilesiz’in çektiği bir ‘o’ an. Çok heyecanlıO an Virgul sürekli üreten ve ufku geniş biriydi Sakıp Ağa... ÇalışkandıO an Virgul hırslıydı ama başkalarını yok etme pahasına değildi hırsı. Yapıcıydı... Vizyonu olanO an Virgul dünyaya çok geniş pencerelerden bakmasını bilen bir Anadolu insanıydı. Sohbeti hoştu ama inandıklarını söylemekten de çekinmezdi. Ve o heyecanlı konuşmalarını yaptığı anlarda böyle yumruklarını ve dişlerini sıkarO an Virgul gözlerini açar ve ''SevmekO an Virgul sevmekO an Virgul sevmek… ÜretmekO an Virgul üretmekO an Virgul üretmek… Ve paylaşmakO an Virgul paylaşmakO an Virgul paylaşmak'' derdi


Türkiye O’nu çok sevdi

O an 3qf4

Sakıp Sabancı’nın cenaze törenine tüm Türkiye katıldı. Çünkü o bir Türkiye insanıydıO an Virgul bir Türkiye gönüllüsüydü. Zenginliğini paylaşmayı bilen zengin bir devrimciydi. Kimi görüşlere göreO an Virgul devrimciyim diyenlerden de daha devrimciydi. ''Adil paylaşım'' dediO an Virgul ''üretmek'' dedi... Hep ürettiO an Virgul okullar yaptırdıO an Virgul yurtlar inşa ettirdiO an Virgul müzeler açtıO an Virgul fabrikalar kurdu... Anadolu Ajansı'ndan Zeki Fazlıoğlu da Fatih Camii’ndeki törende Sakıp Sabancı'nın yaptıklarının toplumda uyandırdığı duyguyu aradı ve aradığını gerilerdeki saflarda buldu


O an 2wg8

Sabancı Center'daki törendeO an Virgul Anadolu Ajansı'ndan Oktay Çilesiz'in elde ettiği bir ‘o’ an. Üzüntüsünü saç tellerinde bile taşıyanO an Virgul yorgunO an Virgul bitkinO an Virgul dalgınO an Virgul Sabancı'nın fotoğrafına bakan bir eşO an Virgul Türkan Sabancı... Ve gözyaşlarını elleriyle kendine saklayan bir evlat... Sevil Sabancı...

Başımızın üstünde yerin var”

O an 1jm0

Sakıp SabancıO an Virgul bu topraklardan aldığını bu toprağa veren insanlardan biri olarak bilindiO an Virgul tanındı ve sevildi. Bu nedenle de Sabancı'yı sadece ailesiO an Virgul yakınlarıO an Virgul dostlarıO an Virgul iş dünyasıO an Virgul sanat kültür alemiO an Virgul siyasetçiler değilO an Virgul bütün Türkiye uğurladı... Bu ‘o’ an da Anadolu Ajansı'ndan Erhan Elaldı tarafından halkın Sakıp Sabancı'ya muhabbetini göstermek için çekildi. Fatih Camii'ndeki cenaze töreni sırasında Sabancı'nın gülümseyen fotoğraflarını tutan eller ''Başımızın üstünde yerin var ağam'' der gibiydi.


_________________Artık ikiyüzlüleri sevmeye başladım. Çünkü yaşadıkça yirmiyüzlü insanlar görmeye başladım...

Mehmet Akif Ersoy

Sefa geldin Son ihtimalim...Bir sana Kalmış halim HOŞGELDİN...senelik değil ömürlük olsun...Dilerim bu defa son olsun.....

O an N1097768811302191917678


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
Cinsiyet: Kadın
---www.acemi.yiz.biz---
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 12/02/09
Mesaj Sayısı : 5386
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
O an Vide
Kullanıcı profilini gör http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Geri: O an O an EmptyPtsi Ağus. 10, 2009 2:24 pm

Gülümseyin!!!”

O an 6nd2

Amerika Birleşik Devletleri’nden hayatta kalma içgüdüsünü anlatan çarpıcı bir ‘o’ an... Henüz bir günlük bile olmayan bu yavru kuşlarO an Virgul müthiş bir arzuyla ebevenlerinin kendilerine yiyecek vermesini bekliyor. Ancak ‘o’ anda yanılıyorlar... Kendilerine doğru yaklaşan anneleri değil sadece bir fotoğraf makinesi.


Ciddi bir tören ama…

O an 5hp0

FotoğrafO an Virgul Paskalya nedeniyle törenler düzenlenen İspanya’da çekildi. Bu törenler uhrevi bir ciddiyet gerektirse deO an Virgul yanınızda kızınız varsa ve bu kadar tatlıysaO an Virgul işte o zaman bu ‘o’ an ortaya çıkabiliyor


Lunapark aaafi

O an 4xa3

Avustralya'daki bir lunaparkta çekilen bir ‘o’ an. Gökyüzündeki mavi bulutlara bakılırsa hava güzelO an Virgul yani tam lunaparka gidilecek ve zincirli döner salıncağa binilecek bir gün. Sydney sakinleri de öyle yapmışlar ve gökyüzünde kısa bir süre için de olsa süzülmenin tadını çıkarmışlar.


Sulu şakalar

O an 3ww1

Fotoğraf Tayland'da çekildi. Genellikle çocuklar ''polis amcalarından'' biraz çekinirO an Virgul onların yanındayken daha bir uslu oluverir. Ama ‘o’ anda Taylandlı çocuklarO an Virgul bu polis memurunun yanında bir hayli rahat… Hatta onunla su savaşına bile girmişler. Ülkede festival zamanı olduğundan su savaşı yapılması yaygın bir gelenek. Belli ki polis memuru da bu durumdan pek şikayetçi değil.


Keskin bir okuma arzusu

O an 2ie7

Belirli bir yaşın üzerindekilerO an Virgul bu ‘o’ anı yaşamlarının bir bölümünde yaşamışlardır. Fotoğraf Kenya’da çekildi. Kenyalı kız öğrencinin siyah ellerine vuran ışıkO an Virgul sanki okuma arzusunu yüklenip yansıyor. Ayrıca jiletle açılmakta olan kalemin boyuO an Virgul hem yoksulluğu anlatıyor hem de okuma arzusunu vurgulayan bir başka unsur olarak dikkat çekiyor.


Gözlerdeki korku

O an 1fb2

Fotoğraf Irak’ta çekildi. Direnişçilerle Amerikan askerleri arasındaki son çatışmalardan birinin ardından elde edildi bu ‘o’ an. Jipin ön camındaki kurşun delikleriO an Virgul gerilimin boyutlarını anlatmaya yetiyor. Ama gerilimi bu kurşun deliklerinden çok etkili anlatan bir ayrıntı var: Amerikan askerinin gözlerindeki korku...


Doğum günün kutlu olsun!”

O an 6aw0

Japonya’daO an Virgul başlarına çiçekten taçlar takan bu çocuklarO an Virgul Buda'nın doğum gününü kutluyorlar. FotoğrafO an Virgul Tokyo'daki Sensoji Tapınağı'nın bulunduğu caddedeki yürüyüş sırasında çekildi. Çiçekler Buda'nın Nepal'deki doğum yeri ''Lumbini bahçesi''ni temsil ediyor. Çocuklarsa ‘o’ andaki halleriyleO an Virgul mutluluğu...


Huzurlu bir akşam

O an 5ue4

FotoğrafO an Virgul Costa Rica'nın başkenti San Jose'den. Sıcak aylarda özellikle herkesin gözdesi haline gelen Barış Parkı'nda çekilmiş. Bulutların arkasında kalan güneşO an Virgul parktaki göl çevresinde at sürenleri birer silüet haline dönüştürmüş. Huzur veren bir ‘o’ an da diyebiliriz...


Denge sorunu

O an 4aq7

Yıllardır alıştığı işi yapıyor. Güçlü akıntıların hüküm sürdüğü nehirde dengeO an Virgul onun için pek sorun değil. Zaten bunu ‘o’ anda çok etkileyici bir şekilde gösteriyor. Bu kişiO an Virgul bir Güneydoğu Asya ülkesi olanO an Virgul yeni adıyla Myanmar'da bir tüccar. Palmiye yaprağı pazarlıyor. FotoğrafO an Virgul National Geographic Türkiye Dergisi'ndekiO an Virgul eski adıyla Burma'yı anlatan makalede yer alıyor. Makale de ''Denge sorunu'' adını taşıyor.


Işık oyunu

O an 2ne6

Oradan oraya kararsızca kaçışan ışıkların arasında bir yüz. Bu ‘o’ anO an Virgul bir tiyatro gösterisi sırasında saptandı. İspanya'nın Karakas kentindeki festivaldeO an Virgul bir İspanyol sokak tiyatrosu topluluğu üyesi gösterisini yapıyor. Ama fotoğrafçı dışarda değil içerde. Camın arkasından çekmiş bu fotoğrafı... Sokağın hareketi deO an Virgul renkliliği de cama yansımış. Oyuncu da ışıkların arasında gizlenmiş adeta...


Delici bakışlar altında

O an 1xm3

Bir muhafızO an Virgul Afganistan'da Kabil Havaalanı’nda devriyede. AP fotoğrafçısı David Guttenfelder öyle bir an yakalamış kiO an Virgul muhafız posterdeki Komutan Şah Mesud'un delici bakışları altında adeta ürperiyor. Şah Mesud’unO an Virgul Taliban tarafından bir suikastle öldürülmesinin ardından 3 yıl geçti amaO an Virgul hem efsane bir isim olarak hem de yeni Afganistan'da gündemdeki yerini koruması bakımından askerleri üzerindeki etkisi hala sürüyor.

Dalgalarla dalga geçmek

O an 4hq4

Muson rüzgarlarıyla birlikte başlayan şiddetli yağmurO an Virgul denizden taşan dalgalarO an Virgul sokaklarıO an Virgul caddeleri sular altında bırakıyor. Hindistan’da elde edilen bu ‘o’ anda gençler de bunu eğlence haline getirmiş. Kıyıya vuran dalgaların altında oynuyorlar. Denizle dalga geçilmez ama onlarO an Virgul dalgalarla dalga geçiyorlar.


O’ günün tanıkları

O an 3nk2

Ruanda'daO an Virgul 8 yüz bin insanın öldürüldüğü katliamın 10'uncu yılındaO an Virgul kurbanların ve kurtulanlardan bazılarının fotoğrafları Gısozi Anıtı’ndaki duvarda böyle sergileniyor. Dünyanın birçok ülkesinde ve uluslararası kuruluşlarda saygı duruşuyla ve toplantılarla anılan bu kara günün simgeleriO an Virgul insanlık tarihinin sayfalarına geçti. Sorumluların birçoğu hala bulunamadı. Ama onlar ve yakınları hep o günü bekliyor


Son dakika” Pulitzer’i

O an 2no0
Dallas Morning News'den David Leeson’ın Irak’ta çektiği bu fotoğrafO an Virgul 2004 Pulitzer ''Son dakika'' dalında birincilik ödülünün sahibi oldu. Amerikan Zırhlı Tugayı’ndan birliklerO an Virgul bir Iraklı’yı abluka altına almış. AdamO an Virgul şüpheli olduğu için durdurulmuş. Ama bununla da yetinmeyipO an Virgul elleri havada yere yatırmışlar. Yerdeki dört askerO an Virgul silahlarını ona doğrultmuşO an Virgul tanklarsa onların arkasında bekliyor. Fotoğraf olarak ödüllükO an Virgul ama içerik olarak pek de öyle görünmüyor.


Özgürlüğün kokusu

O an 1ta4

Fotoğraf Afganistan'da çekildi. Özgürlüğün tadını çıkaran bir Afgan var bu karede. 3oo gündür suçsuz yere hapiste yatan 34 tutukludan biri o. Soruşturma Komisyonu tarafından suçsuz bulundukları için serbest bırakılmışlar... Ve bu ‘o’ anda onlar için bir tahliye töreni düzenleniyor. Bu Afgan da elindeki çiçeği koklayarak demir parmaklıklar ötesindeki hayatı doyasıya içine çekiyor.


Son dakika” Pulitzer’i

O an 2no0
Dallas Morning News'den David Leeson’ın Irak’ta çektiği bu fotoğrafO an Virgul 2004 Pulitzer ''Son dakika'' dalında birincilik ödülünün sahibi oldu. Amerikan Zırhlı Tugayı’ndan birliklerO an Virgul bir Iraklı’yı abluka altına almış. AdamO an Virgul şüpheli olduğu için durdurulmuş. Ama bununla da yetinmeyipO an Virgul elleri havada yere yatırmışlar. Yerdeki dört askerO an Virgul silahlarını ona doğrultmuşO an Virgul tanklarsa onların arkasında bekliyor. Fotoğraf olarak ödüllükO an Virgul ama içerik olarak pek de öyle görünmüyor.


Özgürlüğün kokusu

O an 1ta4

Fotoğraf Afganistan'da çekildi. Özgürlüğün tadını çıkaran bir Afgan var bu karede. 3oo gündür suçsuz yere hapiste yatan 34 tutukludan biri o. Soruşturma Komisyonu tarafından suçsuz bulundukları için serbest bırakılmışlar... Ve bu ‘o’ anda onlar için bir tahliye töreni düzenleniyor. Bu Afgan da elindeki çiçeği koklayarak demir parmaklıklar ötesindeki hayatı doyasıya içine çekiyor.


Selamlar!!!”

O an 6wm7

Fotoğraf İtalya’daO an Virgul Çiftlik adlı yeni bir reality show programının tanıtımı sırasında çekildi. Kafalarını dışarı çıkaran atlarO an Virgul aslında ‘o’ ana yansımayan oyuncuları ve medya mensuplarını selamlıyor. En öndeki o sırada kişnese de gülüyormuş gibi görünüyor.“Selamlar!!!”


[COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]At arabasının ardındaki ayrıntı

O an 5nc3

National Geographic Türkiye Dergisi'nin Nisan sayısındaki bu fotoğraf[img">http://www.uslanmam.com/images/smilies/virgul.gif[/img:c3b8] 193o'lu yıllarda Türkiye’de çekildi. Bir at arabasıO an Virgul üzerinde ve önünde kerli ferli adamlar... Pikniğe gidiyorlarmış gibi bir halleri var. Oysa at arabasının en arkasındaki ayrıntı aslında ‘o’ anın sırrı… Seçim günü kasaba kasaba dolaşan hakimlerden oluşan yorgun sandık kuruluO an Virgul bir başka kasabaya gitmek üzere seçim sandığının at arabasına yüklenmesini bekliyor...


İşte Papua’daki ‘Bilinçli Seçmen’

O an 4go6

Endonezya'nın sömürgesi Papua'dan bir ‘o’ an. Paupalı yerliO an Virgul Endonezya seçimleri için oy kullanıyor. Çıplaklığı değil deO an Virgul yüz ifadesi ve vücut diliO an Virgul Papua Yeni Gine'de ciddiO an Virgul kararlı ve bilinçli bir seçmen olduğunu gösteriyor.


_________________Artık ikiyüzlüleri sevmeye başladım. Çünkü yaşadıkça yirmiyüzlü insanlar görmeye başladım...

Mehmet Akif Ersoy

Sefa geldin Son ihtimalim...Bir sana Kalmış halim HOŞGELDİN...senelik değil ömürlük olsun...Dilerim bu defa son olsun.....

O an N1097768811302191917678


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
[-İDLE-]
Administrator
Administrator
[-İDLE-]
Cinsiyet: Erkek
---www.acemi.yiz.biz---
Yaş : 28
Kayıt tarihi : 07/06/08
Mesaj Sayısı : 4208
Nereden : Ankara
Lakap : WeBmAsTeR
O an Vide
Kullanıcı profilini gör http://acemi.yiz.biz
MesajKonu: Geri: O an O an EmptyCuma Ağus. 21, 2009 5:50 pm

Çooook güzeller emegine saglık...
_________________
[center:8e29][img:8e29]https://redcdn.net/ihimizer/img196/4084/tasarmreklamidleacemifo.jpg[/img:8e29]

[color:8e29=blue]
[font:8e29=Comic Sans Ms]
[size=18:8e29][b:8e29]Her Türlü Tema Logo Banner Avatar İmza Yapımlarınız İçin Ulaşınız...

nrllh.celik@hotmail.com[/b:8e29][/size:8e29][/font:8e29][/color:8e29][/center:8e29]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

O an

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Action Forumlar :: Fotoğrafçılık -
Powered by phpBB © Acemi Forum
Copyright © 2007 By [-İDLE-] & adegerli33