Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kürt açılımında yeni adım

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
[-İDLE-]
Administrator
Administrator
[-İDLE-]
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : Ankara
Lakap : WeBmAsTeR
Kürt açılımında yeni adım Vide
http://acemi.yiz.biz
MesajKonu: Kürt açılımında yeni adım Kürt açılımında yeni adım EmptyÇarş. Ağus. 05, 2009 6:30 pm

Kürt açılımında yeni adım Basbakan
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile DTP'lilerin uzun süredir beklenen görüşmesi nihayet gerçekleşiyor. Önceki gün Kürt sorununa çözüm adresi olarak Meclis'i gösteren Erdoğan bugün DTP'lileri TBMM'deki odasında kabul edecek. Ahmet Türk'le 'AK Parti genel başkanı ve grup başkanı' sıfatıyla bir araya gelecek olan Erdoğan, DTP'nin önerilerini dinleyecek.

on error resume next
p525030_FlashMode8=(IsObject(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.8")))

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın da katılacağı görüşmede Türk'ten sorunun çözümü için pozitif katkı istenecek. Başbakan Erdoğan sürpriz randevu için, "Parlamento'nun içinde olması nedeniyle ben DTP'yi PKK ile aynı kefede değerlendirmiyorum, değerlendirmek istemiyorum.'' dedi. Başbakan, Kürt açılımı konusunda MHP'nin kapıları kapattığını belirterek, görüşme yapmayacağı mesajını verdi. Dün gün boyu yapılacak görüşmenin içeriğini tartışan DTP'liler de çözüm için 'olmazsa olmaz' gördükleri bazı konuları gündeme getirmeme kararı aldı. DTP lideri, partililerin PKK ve Öcalan'ın muhatap alınması yönündeki taleplerini geri çevirdi. Türk, süreci tıkayacak bir anlayış içinde olmayacaklarını, 72 milyonun hassasiyetlerini gözeteceklerini söyledi.
AK Parti kurmayları, dün DTP Grubu'yla iletişime geçerek Erdoğan'ın bugün görüşmek istediğini bildirdi. Bunun üzerine saat 12.00'de bir araya gelinmesi kararlaştırıldı. Erdoğan görüşmeye İçişleri Bakanı Beşir Atalay, DTP lideri Ahmet Türk ise Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ve Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş ile birlikte katılacak. Görüşmeye AK Parti genel başkanı sıfatıyla katılacak olan Erdoğan, DTP'lilerin Kürt sorununun çözümüne yönelik görüş ve önerilerini dinleyecek.
Başbakan Erdoğan'ın DTP lideri Türk'le görüşmesinde DTP'nin önerileri not alınacak. Sorunun çözümü konusunda bütün çevrelere olduğu gibi DTP'lilere de büyük sorumluluk düştüğü aktarılacak, 'pozitif katkı'sı istenecek. DTP'nin Meclis'te temsil edilen bir parti olduğu vurgusu yapılarak, PKK ile yakın bir görüntü vermenin sorunu çözmekten ziyade içinden çıkılmaz bir hale getirdiği üzerinde durulacak.
Görüşme öncesi karşılıklı sıcak mesajlar verildi. Erdoğan, "Ben, DTP'yi PKK ile aynı kefede değerlendirmiyorum, değerlendirmek istemiyorum." dedi. Erdoğan, görüşmenin 'Kürt açılımı'yla ilgili olmadığını söylerken "Bizim bu tür görüşmeler yapmamız, İçişleri Bakanı'mın koordinesinde yapılan, yürüyen çalışmayla alakalı bir görüşme değil, o ayrı bir konu. Nitekim bu görüşmeye, İçişleri Bakanı'mı da davet ettim. Olur ki onunla ilgili de gündeme bazı şeyler gelirse bunların notu da arada alınır diye.'' şeklinde konuştu. Bir gazetecinin, DTP'nin daha önceki randevusunu kabul etmediği halde neden bu süreçte kabul ettiği sorusuna şu cevabı verdi: "Bakın şimdi hedefleri hep saptırıyorsunuz. Buralarda dürüst olun, samimi olun. Ben o zaman da yine aynı şeyi söyledim. Hemen bu talep bize geldiğinin ertesi günü benim on tane şehidim oldu. Aynı gün kalkıp da böyle bir cevabı veremezdim."
MHP İLE KAPILAR KAPANDI
Başbakan, MHP'yle bir görüşme olup olmayacağı sorusuna ise olumsuz cevap verdi. Gerekçe olarak da MHP'nin bu konuda kapıları kapatmasını gösterdi. Erdoğan, şöyle konuştu: "MHP böyle bir görüşmeye gerek görmediği gibi, bu başlatılan çalışmayı 'vatana ihanet' olarak vasıflandırıyor. Şimdi olaya böyle yaklaşan bir anlayışla, bir zihniyetle, bu kadar kabaca, daha ne olduğunu bilmeden, içinden ne çıkacak onu bilmeden, böyle bir yaklaşım içinde olanlarla neyi görüşeceksiniz?"
Öte yandan DTP'liler de dün gün boyu yapılacak görüşmenin içeriğini tartıştı. Toplantıda, çözüm için 'olmazsa olmaz' gördükleri bazı konuları gündeme getirmeme kararı alındı. DTP lideri Ahmet Türk, sürecin hassasiyetine dikkat çekti. Toplumdaki geniş kesimlerce makul karşılanabilecek önerileri gündeme getirmeleri gerektiği üzerinde durdu. Partili bazı milletvekillerinin "Öcalan ve PKK'nın çözüm sürecine dahil edilmesini isteyelim." içerikli önerilerine de Ahmet Türk tarafından "Hükümetin PKK veya Öcalan'ı muhatap alması beklenemez." diyerek karşı çıkıldı. Türk, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada da şunları söyledi: "Çözüm sürecinde mesafe alınması için çalışacağız. Halkın beklentilerini gündeme getireceğiz. Çözüm için ilgili ve etkili her kesimin düşüncesi önemlidir. Eğer kalın çizgiler çizersek süreci tıkamış oluruz. Sürecin nasıl gelişebileceğinin hesabını yapıyoruz."
'AÇILIM, MİLLİ BÜTÜNLÜĞÜ SARSAR'
Bu arada görüşmeye, CHP ve MHP tepki gösterdi. CHP lideri Deniz ******, "Kürt açılımı milli bütünlüğü sarsmaya yönelik bir model." iddiasında bulundu. ******, Erdoğan'ın DTP'ye randevu vermesini de eleştirerek "Bu müzakerelerle çözüm çıkmaz. Terörün sorumluları ile yapılacak müzakereler terörü etkisizleştirmez." dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de görüşmeye ilişkin, "AK Parti açılımın gereğini yapıyor. DTP'nin Meclis'te iki yıl sonra fark edilmesi de açılımdır." ifadelerini kullandı.

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası