Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

''KALBİMİ ORTAYA KOYUYORUM, İSTEYEN BIÇAK SAPLAR, İSTEYEN SEVER''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
''KALBİMİ ORTAYA KOYUYORUM, İSTEYEN BIÇAK SAPLAR, İSTEYEN SEVER'' Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: ''KALBİMİ ORTAYA KOYUYORUM, İSTEYEN BIÇAK SAPLAR, İSTEYEN SEVER'' ''KALBİMİ ORTAYA KOYUYORUM, İSTEYEN BIÇAK SAPLAR, İSTEYEN SEVER'' EmptySalı Ağus. 04, 2009 12:17 pm

Türkçe Rap'in üç büyük isminden biri o, cüsse olarak ise tartışmasız en büyüğü! Fuat Ergin ile Taksim'de bir kafedeyiz. Yanımda stajyerimiz Fulin Aktuna, elimde hiphop'tan sorumlu bakanımız Duygu Sezer'in notları. Başlıyoruz Fuat'ın yeni albümü ''Kalbüm'' hakkında konuşmaya. Fuat adeta bir makineli tüfek gibi konuşuyor. Fulin'in gözlerinde dehşet ifadesi görüyorum çünkü röportaj kasetini o çözecek ehehe.

FUAT
FUAT

"TEK İSTEDİĞİM KÜFÜR EDEBİLMEK"
Dönüp baktığında "Kalbüm"de her şey içine sindi mi?
Kesinlikle. Oturuyordum böyle ya araya böyle komik bir şeyler serpiştirsek mi diye düşünüyordum, sonra boşver dedim. Eskiden parçaların başında konuşurdum. Hiçbir şey demedim bu defa. Sadece rap. Bir tek küfür edemedim. En çok yapmak istediğim şey küfür edebilmek ama albümlerde RTÜK dolayısıyla küfür edemiyoruz. Benim iki bandrollü albümüm var, ondan önceki albümlerimin hepsi küfürlü. Küfürlü olunca bandrol alamazsın. Birisi şikayette bulunur, albümün piyasadan toplatılır. Tek yapmak istediğim şey gerçekten serbest, ağır konuşabilmek, küfredebilmek.
Albümün adı "Kalbüm", "Kalbim"den türettiğin bir şey...
Aynen. Ben rap'e ilk başladığım zaman da her zaman bu battle olayını yapıyordum. Yani bu oklar, sivri dil, çatal dil, saldırı... Böyle bir agresif durum vardı her zaman. Bu hiç değişmedi benim kafamda. "Kalbüm" ismi de aklıma bundan iki sene, üç sene önce düştü. "Ya ben aslında kalbimi ortaya koyuyorum" dedim. O kadar açık yüreklilikle yapıyorum ki bu işi, kalbim masada, şurada. İsteyen bıçak saplar, isteyen sever.
Karakter olarak da agresif misin gerçek hayatta?
Evet. Kesinlikle. Benim çizgim, üstünde yürüdüğüm buz çok ince. Ama yaşım itibariyle söylediğim sözleri, kendimi kontrol etmeyi ve insanlara olan davranışlarımı dizginlemeyi öğrenmiş bulunuyorum açıkçası. Ama sonuçta ben fevri biriyim, çok çabuk parlayabilen biriyim. Ama sonuçta kendimle barışık olmak ve kendimi bu şekilde kabul etmek durumundayım. Çok değiştirmek istemiyorum kendimi, ben böyleyim. Sonuçta hayatımın bana öğrettiği bir şey var: Bir fare gibi, sıçan gibi survivor sanatçısı olman gerekiyor. Ben her türlü zorluğa göğüs gerdim beni hiçbir şey yıkamadı gerçekten. Ekmek paramı kimseye muhtaç olmadan, utanmadan çıkarabilmek, benim hayat felsefem oldu. Annemle babamın ben çok genç yaştayken vefat etmeleri buna çok büyük katkıda bulundu. Ben annemin babamın ölümünün bir iki sene tuttum yasını, sonra o yası iyi bir enerjiye, pozitif bir olguya dönüştürebilmeyi başardım. Annesiz, babasızım, yine de melankoli durumuna hiç girmedim.
Nasıl vefat etmişlerdi?
Kanser oldular. Üç sene arayla, babam 86, annem 89. Almanya'da yaşıyorduk biz. Temelli döndükten sonra babam kanser oldu, vefat etti. Annem de hemen peşinden gitti.
"TÜRKİYE'DE RAP'İN GARDİYANI BENİM"
Albümde bazı şarkılarda işte Yasemin Mori'ye, Sagopa Kajmer'e, Kolera'ya laf atıyorsun...
Sagopa'ya, Kolera'ya yok öyle bir şey isim olarak. Kimse bir şey söyleyemez. Belki onlar kendileri anlarlar, olabilir, kendi üstlerine alınabilirler ama isimleri geçmiyor bu albümde.
RÖPORTAJDAN NOTLAR
• Şartlar nedeniyle 15 günde yapmak zorunda kaldığı "Her Ayın Elemanı"nın tersine bu albüm için çok efor sarf etmesi "Kalbüm"ün gecikme sebeplerinden biri. Kayıt şartları ve firmaların yaptığı yanlışlar da albümün gecikmesinde etkili olmuş.

• Fuat'la bu albümde de çalışan DJ Boba Fettt ismini Star Wars'taki kelle avcısından almış. E normal olarak da inanılmaz bir Star Wars fanıymış. Fakat telif durumundan dolayı Boba Fett'i üç T ile yazıyor.

• Fuat da Star Wars fanı. 'Her Yer Bağdat' isimli şarkısında Anakin Skywalker ve Darth Vader'ın isimleri geçiyor. Fuat'ın Star Wars serisindeki favori karakterleri Jabba The Hutt, Chewbacca.

• "Kalbüm" için yapılan son parça 'Her yer Bağdat'. Bir de 'It's Over Now'da A.P.O. featuring'inden memnun kalmayıp son anda değiştirmiş, böylece Davos krizine yönelik o sözler albüme son dakikada dahil olmuş. (O sözler de şöyle: "Davos'taki taktik hepsi politik tik tik")

• Bir sonraki albümünü 2010 Mart-Nisan gibi çıkarmayı planlıyor.

• 37 yaşında.

• Kelime hazinesini her gün internet gazeteciliğinden neredeyse tüm gazeteleri okumasına bağlıyor. Almanya'dayken annesinin ve babasının evde hep Türkçe konuşması, Türkiye'deki Edebiyat Öğretmeni Emel Hanım'ın dersleri, teknolojiyi çok sıkı takip etmesi, çok fazla belgesel izlemesi ve balistiği, savaş uçaklarını, helikopterleri, tankları, gemileri iyi bilmesi de Fuat'ın kelime hazinesini genişletmiş.

• 'Deryalar' türküsünü kendi rap'ine uyarlamak 7-8 senedir aklında olan bir fikirmiş.

www.fuatergin.biz www.myspace.com/fuatergin

Çeşitli forumlarda 'Habeş Maymunu' isimli şarkının Sagopa'ya yönelik olduğu iddia ediliyor...
Yoo hayır. 'Habeş Maymunu' sadece benim elimden çıkan bir şarkı. Yine Türkiye'deki rap'in genel durumuna bakıp yazdığım bir şarkı. Tabii ki herkes üstüne alabilir bunu. Bunda benim hiçbir problemim yok, ben söyleyeceğimi her türlü söylerim. Çünkü rap'in gardiyanı bir tane var, o da benim. Rap'i korumak zorundayım ve onun rapçiliğinin de Habeş maymunu olduğunu söylemek durumundayım. Bu gerçekten ciddi bir şey. O kadar da fasa fiso bir şey değil, hayat bu. Ben bu işi çok ciddiye alıyorum ve bu işin gençler üzerinde çok büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Bunun ciddiyetiyle de hareket ediyorum ama yeri geldiğinde espritüel bir şekilde değinmeden edemiyorum. O yüzden Habeş maymunu benim için. Habeş maymunu taklitçi ya da hırsız demek.
Nerede yanlış yaptığını düşünüyorsun?
Bundan yüzlerce yıl önce yazılmış insanların kafiyelerini çalmakla yanlış yapıyor mesela. Öyle adamlar var bizim memleketimizde. İnsanların müziğini alıp, altına altyapı döşeyip yani davul altyapıları döşeyip onu benim müziğim, bunu ben yaptım dercesine insanlara kakalayan insanlara o parça; 'Habeş Maymunu'. Hırsızlar, sen kimsenin emeğine konamazsın öyle. Eğer konuyorsan da onun kime ait olduğunu oraya yazmak zorundasın.
RAPSTAR
Senin bir popüler husumetin de televizyon ekranlarında gerçekleşti. Erhan'la...
Ben orada hiçbir yarışmacıya jüri üyesi gibi davranmadım. Hepsine kardeşim gibi davrandım. Hepsiyle tecrübemi ve bilgimi paylaşmaya çalıştım. Mikrofon bir mc'nin silahıdır. Sen silahını kullanmasını bilmezsen hedefini vuramazsın. Hedefini vuramazsan da amacına ulaşamazsın. Amacına ulaşmak için elinde bulunan aletleri ve cihazları doğru dürüst kullanmak zorundasın. Biz dinamik mikrofon kullanıyoruz, dinamik mikrofon sapından tutulur. Bu tecrübemi onlarla paylaşmak istememi ukalalık olarak algıladılar. Doldurulmuşlar da biraz. Saldırın demişler. Bunlar da bize vtrlerde saldırdılar. Vtrleri görünce benim modum değişti ve çok kötü bir çıkış yaptım orada. Biliyorum yapmamam gerekirdi. Profesyonel davranmam gerekirdi. Buna eminim ama o anda infilak ettim. Durduramadım kendimi. Ona sövdüm orada, ağza alınmayacak şeyler söyledim. RTÜK'ün verdiği sınıra geldim ve kafamı soktum hatta oradan.
Rapstar çok eleştirildi rap tayfası tarafından...
2000 kişi o rap tayfası. 2000 kişiden fazlaysa iki bileğimi keserim. Bu ülke 72 milyon, o kadar çok kültür farklılıkları var ki; köyden köye cenaze üslupları, mevlüt okuma üslupları, lehçeler değişiyor. Biz rap'i bu insanların evlerine götürmek durumundayız. Sonuçta biz o yapılan düetlerle evlere rap'i taşıdık. Yarışmanın ismi türküstar değildi, rapstar'dı. Ama rap'in ne kadar evrensel olduğunu, bütün müzik türleriyle nasıl kucaklaşabildiğini göstermiş olduk bu programla. Ailelerin çocuklarının rap dinlemesine karşı çıkmamasını sağladık. Aileleri fethetmiş olduk. Benim amacım orada çıkıp iki tane underground, kıçı kırık herifi tatmin etmek değildi. Evinde orada bütün gün internet kabadayılığı yapan, internetten çıkamayan, hayatında bir tane beat yapmamış, bir tane rap yazmamış heriflerin sözünü ciddiye alamam. 8, 9 tane albüm yapmış, 500'den fazla konser vermiş bir insanım ben. Kim bana ne anlatacak ya? O eleştirenler dünyada yoktu, ben rapçi'ydim. Umrumda değil, girip okumuyorum zaten. Ben işimi yaparım. Her şeyden önce kendimden eminim. Kendimi biliyorum, Huysuz Virjin'e çıkar geyiğimi yaparım. Hiç sorun değil, utanmıyorum kendimden. Ben kalbimi koydum hepsinin önüne. Konuşanların hepsinin dili kıçlarına girdi. Reklamda oynamış olsam da, dizide oynamış olsam da, Selena'da performans yapmış olsam da, Bülent Ersoy'a çıkmış olsam da vicdanım çok rahat. Çünkü ben olarak çıktım oraya ve rap'i götürdüm. Başka hiçbir şeyi götürmedim.
'Gerçekler' şarkında "Ağzın karanfil, ellerin gülsuyu kokuyorsa rap yapma" diye bir cümle var. Burada da din istismarı yapan rapçilere bir laf var sanırım?
Rap hiçbir dine mal edilmemesi gereken bir şey çünkü din çok özel bir şey. Ben Allah'la kul arasına girilmemesi gerektiğini düşünen biriyim. Herkesin inancı kendinedir; kimisi beş vakit namazındadır, kimisi hacca gider, kimisi gitmez. Kimisi yolda yürürken bir cam parçası görür, bir kedi ya da köpek üstüne basıp ayağını kesmesin diye onu kaldırır kenara koyar. Onun ibadeti odur. Ben yolda taş görünce kimse ayağını burkmasın, araba geçmesin, kimse yaralanmasın diye onu alır kenara koyarım. Müzikle din istismarı yapamazsın. Eğer dini müzik yapmak istiyorsan yapacağın iş tasavvuf musikisidir. Ki benim, popüler tasavvuf müziği yapan bir adamla düetim var. Abdurrahman Önül. 'Medine' diye bir şarkı. Video klibi de var. Çıkıp orada Medine hakkında rap yazdım ben. Çok insan duymadı bunu ama dini müzik severlere tasavvuf paketiyle ulaştı. Dini istismar olayına çok karşıyım. Din kisvesiyle oy toplamak, din kisvesiyle insanları kendi safına çekmek, bunlarda yokum ben.
50 CENT VE RAMİZ HAKKINDA
Geçenlerde "Var Mısın Yok Musun"da 50 Cent üzerinden Ramiz Bayraktar'ın albümü için para toplandı, buna ne diyorsun?
Evet. Biz açıkçası 50 Cent'in o yarışmaya geleceğini duyduk. Dedik: "A tamam bakalım, seyredelim." Sonra orada paranın oradaki şahsın albümü için kazanılacağını duyunca biz utandık. Utandım ben. Bizler dilenci miyiz? Sen eğer bir albüm yapamıyorsan bunun bir nedeni vardır kardeşim. Çekil kenara. Yol aç. Git otur sus. Çıkıp orada evrimini tamamlayamamış o Afrikalı maymunu bir dilenci gibi alkışlamanın ne alakası var? Biz albümlerimizde "bok" bile diyemiyorken o çıkıp televizyonda: "Ben anne beceren bir kadın tüccarıyım" diye bağırıyor. Sen ne demek istiyorsun? Kızlar bunu nasıl sevebiliyor? O kadınların, o kızların kendisine olan saygısı yok mu? Hafif meşrep misiniz, anlamadım nesiniz? Kaldırım kumrusu mu bunlar? Nedir bu yani? Ayıptır ya. Anne beceren kadın tüccarıyım diyemez abi kimse bu memlekette, vururlar adamı.
Türkiye'de bir MC, 50 Cent'i örnek alıyor olabilir mi sence? Ramiz gerçekten orada idolüm dedi ama doğru mu?
Milyonlarca insanın karşısına çıkıp söylemedi mi? Örnek aldığım insandır, hayat felsefesi benim de hayat felsefem; dedi. "Get Rich Or Die Tryin" (Zengin ol ya da ölene kadar dene) herifin albümünün ismi. Ama bu kimin felsefesi; Amerika'nın felsefesi. Ne pahasına olursa olsun Irak'a girdi. 1 milyondan fazla insan öldürdü.
Röportaj: Doğu Yücel

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası