Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

BİR SÜRÜ İNSAN, TEK BEDENDE

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
BİR SÜRÜ İNSAN, TEK BEDENDE Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: BİR SÜRÜ İNSAN, TEK BEDENDE BİR SÜRÜ İNSAN, TEK BEDENDE EmptySalı Ağus. 04, 2009 12:17 pm

Kendi deyimi ile ''eğlenceli rock'' olarak adlandırdığı ''Böğürtlenli Reçel'' albümü ile dinleyiciyle buluşan Gökçe; şimdi de yeni albümü ''5 Kuruş Yok'' ile karşımızda. Albümde; Hayko Cepkin düetinin yanısıra Esin İris'in rap vokalleriyle eşlik ettiği ve çıkış parçası da olacak olan '5 Kuruş Yok' da dillere dolanacak gibi gözüküyor. Bu albümün kendini daha çok yansıttığını her fırsatta dile getiren Gökçe ile Pasaj Müzik'in Sıraselviler'deki ofisinde buluştuk. Bir yandan parçaları dinlerken bir yandan da sohbetimizi gerçekleştirdik.

GÖKÇE
GÖKÇE

Öncelikle albümün hazırlık sürecinden birazcık bahsedelim...
2008 yılının mayısında başladım hazırlığa. Bestelerin bir kısmını gitarla yaptım, iki üç tanesini davulla ritim üzerine yaptım. Tabii farklı şeyler çıktı ve Cenk Eroğlu, Alen Konakoğlu ve Burak Yerebakan gibi farklı düzenlemeciler ile çalıştım.
Albümün adı "5 Kuruş Yok" ve bu aynı zamanda çıkış parçan. Herhalde son dönemde yazdığın bir parça oldu?
Aslında ben bunu bir sene önce İzmir'de tahterevallide yazdım Smile Arkadaşlarımla parktaydık ve nakaratını yazdım. Aslında tam olarak ekonomik kriz değil. Yani şöyle ki; parasız bir kesim var ve bir taraftan da paralı bir kesim var. Paralı olup da parasız insanlarla aynı masaya bile oturmayanlara bu şarkı. Parası var diye kendini diğer insanlardan yüksekte görenlere. Ama tam oturdu tabii.
Bir önceki albümün "Böğürtlenli Reçel" ile bu yeni albümünü kıyasladığında dinleyiciler ne gibi farklılıklarla karşılaşacaklar?
Bir kere sound'da biraz bir farklılık var. Yine Gökçe ama ben bu son senelerde R&B çok dinlemeye başladım, Beyonce filan. Daha doğrusu dünya artık oraya gidiyor. Onların davullarından, düzenlemelerinden zevk de alıyorum. Biraz daha karıştırdım diyebiliriz. R&B var, rock var, biraz yavaş parçalarda trip-hop var. Yani içimden gelen ve sevdiğim bütün sound'ları birleştirdim. Bu albümde birinci albümde yapamadıklarımı yaptım diyebilirim. Bu albüm daha ben ve daha çok hayallerimi gerçekleştirdiğim bir albüm. Bir de söz olarak farklılıklar var. İlk albümde konsept daha çok eğlenceydi hatta "eğlenceli rock" diye bir espri yapmıştık. Aslında tam olarak rock da değildi albüm. Ama bu albümde daha çok diğer albüm esnasında yaşadıklarımı anlattım. Bu albümde bir şarkı haricinde aşk yok. Geri kalanlar ise benim içsel hesaplaşmalarım, daha hayata dair şeyler. Kısacası beni daha çok anlatıyor.
R&B'ye çok takıldığını söylemene rağmen bana bir önceki albümüne göre bir tık daha sert geldi bu albüm...
Daha sertten ziyade daha alternatif diye düşünüyorum. Bir iki parça dışında pek sert değil aslında. Karışık Smile
'Anladım Ki'nin cover'ı mevcut bu albümde. Neden bu parçayı seçtin?
Ben böyle küçüklüğümden beri tek başıma balkonda, terasta, yazlıkta, içimden şarkı söylemek geldiğinde ya 'Gönül'ü ya 'Rüzgar'ı söylerim. 'Anladım Ki'yi da çok severdim ve konserlerde çalmaya başladık. Baktım herkes çok seviyor ya dedim acaba bir cover mı koysam albüme. Leman Sam'ı da çok severim ve sağ olsun bana hediye ettiler Aykut Gürel, Leman Sam ve Zeynep Talu.
DAVULCU GÖKÇE ve TAVSİYELERİ
Ben davulu bırakamıyorum. Çünkü müzisyenlik farklı bir şey. Konserlerimde de bazen davul çalıyorum ama aynı şey değil. Kırk yılda bir de çalsam davulcu olarak sahneye çıkmak istiyorum. Teoman’ın basçısı Ayşegül İnci, trombonda Serra Erkoç, trompette Cana Çankaya, gitarda Seher Gül, vokalde Nilay Tezsay ve davulda benim olduğum 333 Band adında bir grubumuz var. Davul çalmak isteyenlere gelince; bir kere başarının yarısı yetenek. Ve çok çalışmak gerekiyor. Gitarda üç akor öğrenip yüzlerce parça çalınabilir ama davulda böyle bir şey yok altı, yedi ay tik-tak metronomla alıştırmalar var ve sıkıcı. Zorluktan çok vazgeçilme sebebi bu aslında. Kadınlar ondan pek tercih etmiyor. Bide kadınlar ellerinin bozulmasını istemez ama bütün ellerim nasır Smile Ben buna bağlıyorum tercih edilmemesini. Ama bir sürü kız hayranım var davula başladı ve bunu göz önüne getirmiş olmak hoşuma gidiyor.

Albümde bir de 'Aklım Giderken' şarkısında Hayko ile düet mevcut. Nedir şarkının hikayesi? Hayko'nun sözde, müzikte bir katkısı oldu mu?
Şarkının sözleri tamamen bana ait. Şarkı uyuşturucu ile ilgili bir şarkı. Etrafımda birkaç insanı da böyle kaybettim. Krizdi, savaştı derken böyle şeyleri unuttuk buna dikkat çekmek istedim. Hayko'yu da çok seviyorum ve bir erkekle yapmak istiyordum ama kendi tarzımda biri ile de yapmak istemiyordum. Ve çok da uydu ikimizin sesi.
'5 Kuruş Yok'a çekeceğin klipten biraz bahsedelim, nasıl bir klip olacak? Ayrıca bu parçada MySpace'de patlayan Esin İris de rap vokaller ile parçaya eşlik ediyor...
Klip oldukça eğlenceli oldu, gittik sahte paralar bastırdık Smile Bir parti sahnesi var hepimizin başından paralar yağıyor. Parasızız ama para var Smile Klip para için her yolu deneyenleri anlatıyor. Çok da güzel oldu. Esin'e gelince, onda dikkatimi çeken çok ritmik ve melodik söylemesi oldu. Biraz farklı söylüyor ve bu çok hoşuma gitti.
İlk albümünden sonra aldığın geri dönüş beklediğin gibi miydi? Ve şimdi neler bekliyorsun?
İlk albümde ilk dört ay sadece fiziğimle uğraşıldı. 'Aradım Seni'yi çok seven oldu eve tam beşinci aydan itibaren müziğimle ilgilenilmeye başlandı. Yeni biri çıkınca özellikle de kızsa bunlarla uğraşıyorlar. Tabii ki herkes gibi beni de sevmeyen bir kitle var. Ama o sevmeyen kitle çok sert rock seven bir kitle. Ben de 14-15 yaşlarında öyleydim. Mesela popçuları öldürmek isterdim Smile Ama ellinin üzerinde konser verdim ve bu beni tatmin etti. Şimdi ne olacağını göreceğiz. Ben şimdiden üçüncü albümün hazırlığına başladım şu an hissettiklerimden çok farklı şeyler çıkıyor yine bu sefer de piyano ile yapıyorum bestelerimi ve bambaşka müzikler çıkıyor. Bir de birbirine benzer besteleri sevmiyorum, değişik şeyler sunmayı ve şaşırtmayı seviyorum ama "Gökçe" kalarak. Çünkü çok değişince de insanlar hayal kırıklığına uğrayabiliyor.
Peki bu yeni albüm ile bir önceki albümün kitlesinden farklı bir kitle kazanacağını düşünüyor musun?
Evet, olabilir. Elektronik müzik ve R&B sevenlerin de dikkatini çekeceğini düşünüyorum. Ama birçok insanın ikinci albümlerinde daha iyi anlaşıldığını gördüm ve beni de bu albüm ile daha iyi anlayacak ve tanıyacaklar.
Bu albümü tek bir kelime ile özetleyecek olsan bu ne olurdu?
Değişkenliğim... İçimde bir sürü insan var ve daha değişik ve karışık bir müzik çıkıyor.
Bir yanda vokalistlik bir yanda davulculuk. Biri en göz önünde olan biri de en geri planda olan. Hangisi daha cazip?
Kişiye göre değişiyor. Benim birçok arkadaşım şarkıcıdan çok müzisyene önem veriyor. Yani arkada gibisin ama aslında öndesin. Hele ki bir de bayansan Smile Ben söylerken çok kıpır kıpırım ve insanlarla bakışarak söylemeyi çok seviyorum. Davulda bakışamıyorum ama davul çalmayı çok ama çok seviyorum.
Son olarak okurlara söylemek istediklerin...
Mesela gençlere bir önerim olabilir. Belki aileleri açısından bu kötü bir şey olacak ama aileler çocukları meslek seçiminde çok sıkıyorlar. Bence ailelerine bunu anlatmaya çalışsınlar. "Ben doktor olmak istemiyorum, ressam olmak istiyorum" diyebilsinler. Sonunda boşa geçen yıllar oluyor çünkü... Ben şuna inanıyorum bir meslekte iyi olursan, para da kazanırsın.
Röportaj: İpek Atcan

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası