Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

9 EyLüL Üniversitesi ..

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
9 EyLüL Üniversitesi .. Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: 9 EyLüL Üniversitesi .. 9 EyLüL Üniversitesi .. EmptyÇarş. Tem. 29, 2009 6:01 pm

9 EyLüL Üniversitesi ..
Kuruluş
Eğitim kurumlarıyla sağlıktan ekonomiye sanattan mühendisliğe geniş bir yelpazede yetiştirdiği beyin gücünü ülkemize kazandırarak toplumsal kalkınmaya katkıda bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi 20 Temmuz 1982'de İzmir'de kurulmuştur. Kuruluşunda; Ege Üniversitesi'nden Güzel Sanatlar Fakültesi Hukuk Fakültesi İktisat Fakültesi İşletme Fakültesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Tıp Fakültesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Adalet Yüksekokulu Aydın Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu; Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Buca Eğitim Fakültesi Denizli Mühendislik Fakültesi İlahiyat Fakültesi Demirci Eğitim Yüksekokulu Denizli Eğitim Yüksekokulu İzmir Meslek Yüksekokulu; Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan İzmir Devlet Konservatuarı; Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nden Muğla İşletmecilik Yüksekokulu Dokuz Eylül Üniversitesi'ne geçti.

Yeni Kurulan Fen Edebiyat Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sağlık Bilimleri Enstitüsü Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu Eğitim Yüksekokulu Sanat Eğitimi Yüksekokulu olmak üzere üniversite 24 birimle eğitim hayatına başladı.

1983 yılında ****** İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü kurularak faliyete geçerken Sanat Eğitimi Yüksekokulu kaldırılmıştır.
1987 yılında Manisa Maliye Muhasebe Yüksekokulunun İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine dönüştürülmesi ile birlikte; Yeni kurulan Denizli Meslek Yüksekokulu Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Arastırma ve Uygulama Merkezi (BİMER)
Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBAMER)
1988'de Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu
1989'da Muğla Meslek Yüksekokulu
Avrupa Topluluğu Uluslararası İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATMER)
1990'da Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile İlahiyat Meslek Yüksekokulu
1991'de Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇEVMER) faaliyete geçmiştir.
Dokuz Eylül Üniversitesi 1992'de Ege Bölgesi'nde 4 yeni üniversitenin kurulmasına destek oldu.

Aydın'daki Veteriner ve Ziraat Fakülteleri ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağlandı.
Muğla'daki İşletmecilik ve Meslek Yüksekokulları Muğla Üniversitesi'ne bağlandı.
Manisa'daki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Demirci Eğitim Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Celal Bayar Üniversitesi'ne bağlandı.
Denizli'deki Tıp Mühendislik Fakülteleri ile Eğitim ve Meslek Yüksekokulları Pamukkale Üniversitesi'ne bağlandı.

Gelişim
1992'de Güzel Sanatlar Enstitüsü Eğitim Bilimleri Enstitüsü İşletme Fakültesi Hemşirelik Yüksekokulu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Onkoloji;Hemodiyaliz-Transplantasyon Torbalı Meslek Yüksekokulu Din Bilimleri Enstitüsü]] Mühendislik-Mimarlık Fakültesinden ayrılan Mimarlık Fakültesi
1995'te Tekstil Hazır Giyim ve Boya Araştırma ve Uygulama Merkezi (TEKBOYAM)
1997'de Yabancı Diller Yüksekokulu
1998'de Kafkasya-Orta Asya Akeoloji Araştırma Merkezi (KOMER) Jeotermal Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi (JENARUM) Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM)
2001'de Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) İstatistik ve Risk Analizleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (İRAMER) Su Kaynakları Yönetimi ve Su Kaynaklı Doğal Afetlerin Kontrolü Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUMER)
2002'de Beyin Dinamiği Multi-disipliner Araştırma ve Uygulama Merkezi
2004'te Hukuk Araştırmaları Merkezi Tekne Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Sığ Jeofizik ve Arkeolojik Prospeksiyon Araştırma ve Uygulama Merkezi Fauna ve Flora Araştırma ve Uygulama Merkezi Anlaşmazlık Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi
2005'te Yüzey Teknolojileri ve Hasar Analizi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İzmir İli Stratejik Planlama Yönetişim Araştırma ve Uygulama Merkezi
2006'da Dil Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Akademik Acil Tıp ve Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi Bilişim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Kalite Mükemmellik Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Güç Elektroniği ve İşaret İşleme Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Köy Enstitüleri ve İsmail Hakkı Tonguç Araştırma ve Uygulama Merkezi
2007'de Üniversite Sanayi Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur.
Üniversite birimleri sayısı 63'e ulaşan Dokuz Eylül Üniversitesi bugün; Alsancak Balçova Bornova Buca Kaynaklar Hatay Narlıdere Torbalı İnciraltı ve Urla'da olmak üzere 10 fakülte 9 yüksekokul 1 konservatuar 10 enstitü ve 27 araştırma ve uygulama merkezi 3.056 akademik personeli ile 46.488 öğrenciye eğitim hizmeti vermektedir.

Akademik Birimler
Fakülteler
Buca Eğitim Fakültesi
Fen - Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
1974 yılında Ege Üniversitei bünyesinde kurulmuş olan Güzel Sanatlar Fakültesi Türkiye'nin bu alandaki ilk fakültesidir. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Öğrenim süresi dört yıl olan 11 bölümden oluşmaktadır. Resim Heykel Grafik Tekstil Seramik Geleneksel Türk El Sanatları Sahne Sanatları Sinema Televizyon Fotoğraf Müzik Bilimleri Temel Eğitim bölümlerinde eğitim vermektedir.

Hukuk Fakültesi:
Hukuk Fakültesi henüz DEÜ kurulmadan 1978 yılında Ege Üniversitesi bünyesinde kurulmuş daha sonra 1982'de DEÜ'nün kurulmasıyla çalışmalarını bu çatı altında sürdürmeye devam etmiştir. DEÜHF Türkiye'nin en yüksek puanla öğrenci alan ilk beş üniversitesi arasındadır. Mezunları ise girdikleri kurumsal sınavlarda gösterdikleri başarı oranıyla fakültenin adını üst sıralarda tutmayı başarmaktadır.

DEÜHF'yi Türkiye'nin tek Avrupa'nın ise sayılı Hukuk Fakülteleri arasına sokan özelliği Aktif Eğitim Sistemi'ni uyguluyor olmasıdır. Söz konusu eğitim programı kapsamında teorik hukuk eğitimi yanında 15-17 kişilik küçük gruplarla PDÖ (Probleme Dayalı Öğrenme) oturumları yapılmaktadır. Fakültenin aktif eğitim müfredatı kapsamında ayrıca 3. sınıf öğrencileri için "seminer" dersi ve 4. sınıf öğrencileri için "Kurgusal Duruşma" dersi yer almaktadır.Aktif eğitim kapsamındaki son uygulama ise öğretim binasında yer alan "Mahkeme Salonu"nda öğrencilerin hakim-savcı-avukat rollerini üstlendikleri Medeni Usul Hukuku ve Ceza Muhakemesi Hukuku derslerine ait kurgusal duruşma uygulamalarıdır.

Fakültenin diğer bir özelliği ise Türkiye'de mesleki düzeyde yabancı dil eğitimi veren ender Hukuk Fakülteleri arasında yer almasıdır.

DEÜHF bünyesinde Kamu Hukuku Özel Hukuk Avrupa Birliği Hukuku Ekonomi Hukuku Aile Hukuku alanlarında tezli ve tezsiz yüksek lisans ve doktora programları yürütülmektedir.

Fakülte hakkında daha geniş bilgiyi web.deu.edu.tr/hukuk adresinde bulabilirsiniz.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
"Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu" 9 Eylül 1944 tarihinde İzmirde kurulmuştur.Kuruluş kadrosunda 12 öğretim üyesi 392 öğrenci ile öğretime başlayan okul 8 Haziran 1959 tarihinde kabul edilen 7334 Sayılı Kanunla "İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi" haline getirilmiş ve öğretim süresi 3 yıldan 4 yıla çıkartılmıştır.Artan öğrenci sayısı ve bina yetersizliği nedenleri ile Akademi 1966-1967 öğretim yılına bugünkü Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük binasında başlamış ve öğretim üyesi kadrosu genişletilmiştir.Yüksek öğrenimde uluslararası gelişmeler gözönünde tutularak 8 Mayıs 1969 yılında Akademi 1170 Sayılı Kanunla Ege Üniversitesine bağlanarak "İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi" adını almıştır.

Fakültenin öğrenci sayısı ise 1971 yılında kabul edilen bir kanunla kendisine bağlanan İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu ve Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu ile 6000i aşmıştır.

İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi 1 Mart 1978 tarihinde İşletme Fakültesi ve İktisat Fakültesi olarak iki ayrı Fakülteye ayrılmış ve aynı binada eğitimini sürdürür iken Aydın Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Pazarlama Reklamcılık Yüksekokulu ve Manisa Maliye Muhasebe Yüksekokulu İşletme Fakültesine Buca Maliye Meslek Yüksekokulu ise İktisat Fakültesine bağlanmıştır.

20 Temmuz 1982de Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile iki Fakülte (İktisat ve İşletme) birleştirilerek "İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi" adı altında Dokuz Eylül Üniversitesi ne bağlanmıştır.

Fakülte hakkında daha geniş bilgiyi DEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi adresinde bulabilirsiniz.

İlahiyat Fakültesi
İşletme Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği
Çevre Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
Jeofizik Mühendisliği
Jeoloji Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
Maden Mühendisliği
Makina Mühendisliği
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
Tekstil Mühendisliği
Tıp Fakültesi

Enstitüler
****** İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
Din Bilimleri Araştırma Enstitüsü
Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Güzel Sanatlar Enstitüsü
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü 1992 yılında kurulmuştur. 1996 yılında faaliyete geçen enstitü 2002 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Sahne Sanatları Anabilim Dalı Sinema-TV Anabilim Dalı Müzik Bilimleri Anabilim Dalı Grafik Anasanat Dalı Seramik Anasanat Dalı Tekstil Anasanat Dalı Geleneksel Türk El Sanatları Anasanat Dalı Heykel Anasanat Dalı Resim Anasanat Dalı Fotoğraf Anasanat Dalı Müzik Anasanat Dalı Opera Anasanat Dalı lisansüstü programları devralmıştır.

Hemodiyaliz - Transplantasyon Enstitüsü
Onkoloji Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Yüksekokullar
Devlet Konservatuvarı
Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu
Hemşirelik Yüksekokulu
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek yüksekokulları
İzmir Meslek Yüksekokulu
İlahiyat Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Torbalı Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu

Araştırma ve uygulama merkezleri
AÇMER:Anlaşmazlık Çözümü Araştırma ve Uygulama Merkezi
ATMER:Avrupa Topluluğu Uluslararası Ekonomik İlişkiler Araştırma Ve Uygulama Merkezi
BIMER: Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
ÇEVMER:Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi
DAUM: Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi
DEHAMER:Hukuk Araştırmaları Merkezi
DESEM: Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi
Dokuz Eylül Üniversitesi Beyin Dinamiği Multidisipliner Araştırma ve Uygulama Merkezi
Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi
DESUM: Üniversite Sanayi Uygulama ve Araştırma Merkezi
EBAMER
Fauna ve Flora Araştırma ve Uygulama Merkezi
İRAMER
JENARUM
K.A.M.
SAGUMER
SAMER:Sığ Jeofizik ve Arkeolojik Prospeksiyon Araştırma ve Uygulama Merkezi
SAMER:Stratejik Araştırmalar Merkezi
SUMER
TEKSMER:Tekstil Hazır Giyim ve Boya Araştırma Uygulama Merkezi
TEKNEMER:Tekne Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi
YÜTAM:Yüzey Teknolojileri ve Hasar Analizi Araştırma ve Uygulama Merkezi

Yerleşkeler
Buca Dokuz Çeşmeler
Buca Eğitim Fakültesi
Tınaztepe
İnciraltı

Öğrenci kulüpleri ve toplulukları Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Topluluğu
Dokuz Eylül Üniversitesi Sinema Kulübü (DEUSİNEMA)
Dokuz Eylül Üniversitesi Dağcılık ve Doğasporları Topluluğu (DEUNDAK)
Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Kariyer ve Yönetim Kulübü (KYK)
Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Fotoğraf Topluluğu (DİFOT)
Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu (DEFOT)
Dokuz Eylül Üniversitesi İnternet Siteleri Topluluğu
Dokuz Eylül Üniversitesi Bilişim Topluluğu
Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Kulübü
Dokuz Eylül Üniversitesi İstatistik Topluluğu
Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonometri Kulübü
Dokuz Eylül Üniversitesi Genç Yatırımcılar Topluluğu
Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Kulübü
Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü
Dokuz Eylül Üniversitesi Matematik Topluluğu
Dokuz Eylül Üniversitesi Üreme Sağlığı Topluluğu
Dokuz Eylül Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu
Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Topluluğu