Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Meslekî eğitimi siyasî hesaplara mahkûm etmeyelim

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
[-İDLE-]
Administrator
Administrator
[-İDLE-]
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : Ankara
Lakap : WeBmAsTeR
Meslekî eğitimi siyasî hesaplara mahkûm etmeyelim Vide
http://acemi.yiz.biz
MesajKonu: Meslekî eğitimi siyasî hesaplara mahkûm etmeyelim Meslekî eğitimi siyasî hesaplara mahkûm etmeyelim EmptyPaz Tem. 26, 2009 4:11 am

Meslekî eğitimi siyasî hesaplara mahkûm etmeyelim Cubukcu1
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye'de meslek lisesi başta olmak üzere yükseköğrenim konusunun artık neredeyse 'memleket meselesi' haline geldiğini söyledi.

Çubukçu, bu kadar önemli bir konunun siyasi hesaplaşmalar ve sloganlara mahkûm edilmemesi gerektiğini ifade etti.
The Marmara Oteli'nde düzenlenen 'Türkiye'de yükseköğrenimin sorunları' konulu çalıştayın açılışında konuşan Çubukçu, "Üniversitelerin toplumun beklentilerini karşılayabilmeleri için bilimsel olarak özgür, idari olarak özerk, finansal olarak daha fazla kaynak aktarılan, kendi kaynağını üretebilen bir yapıya sahip olmaları gerekiyor." dedi. Yükseköğrenimdeki asıl sorunun kaynakların etkin ve verimli kullanılması olduğuna dikkat çeken Bakan, "Memleket meselesi haline gelen meslek lisesi konusu başta olmak üzere eğitime yönelik gelişmeleri kısır tartışmalar ve siyasi hesaplaşmaların konusu yapmadan, sloganlara hapsolmadan tüm insanlarımızın geleceği olarak görmek ve bu yönde çalışmak gerekir." diye konuştu.
Dünyanın gelişmiş ülkelerinde mesleki eğitimin genel eğitime oranının yüzde 70 civarlarında olduğunu anlatan Çubukçu, Türkiye'de ise bu durumun tam tersi olduğunu kaydetti. Ekonomi için mesleki ve teknik eğitimin son derece önemli bir yer tuttuğunun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: "2002-2003 eğitim sezonunda yüzde 28 olan mesleki teknik eğitimi bugün yüzde 43'lere çıkarmış bulunuyoruz. 2011 hedefimiz ise asgari yüzde 50. Ancak asıl hedefimiz, ortaöğretim çağı nüfusunun AB üyesi ülkelerde olduğu gibi yüzde 65 mesleki eğitim, yüzde 35'inin de genel ortaöğretimde öğrenim görmesini sağlamak ve nitelikli insan gücünü yetiştirerek eğitim-istihdam dengesini düzgün bir zemine oturtmak."

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası