Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Eski HSYK başkan vekili: Üyelerin ayrı bir liste hazırlamasına bugüne kadar hiç şahit olmadım

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
[-İDLE-]
Administrator
Administrator
[-İDLE-]
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : Ankara
Lakap : WeBmAsTeR
Eski HSYK başkan vekili: Üyelerin ayrı bir liste hazırlamasına bugüne kadar hiç şahit olmadım Vide
http://acemi.yiz.biz
MesajKonu: Eski HSYK başkan vekili: Üyelerin ayrı bir liste hazırlamasına bugüne kadar hiç şahit olmadım Eski HSYK başkan vekili: Üyelerin ayrı bir liste hazırlamasına bugüne kadar hiç şahit olmadım EmptySalı Tem. 21, 2009 2:17 pm

Eski HSYK başkan vekili: Üyelerin ayrı bir liste hazırlamasına bugüne kadar hiç şahit olmadım
Eski HSYK başkan vekili: Üyelerin ayrı bir liste hazırlamasına bugüne kadar hiç şahit olmadım Hsyk1
HSYK'daki atamaları kilitleyen korsan kararnameye tepkiler dinmiyor. Eski HSYK Başkan Vekili Hakki Süha Terzibaşıoğlu, kurul üyelerinin ayrı bir atama listesi hazırlamalarına hiçbir zaman şahit olmadığını söyledi.

Taslağın bakanlık tarafından hazırlandığını belirten Terzibaşıoğlu, "Sebepsiz yer değiştirmesi söz konusu olamaz. Ya savcının kendisinin teklifi olur, ya müfettiş raporu olur." dedi. Bu yönde bir talep veya delil olmadan sadece oylama ile yer değişiminin sakıncalarına değinen Terzibaşıoğlu, "Böyle bir değişiklik söz konusu olursa hakimlik teminatını zedelenebilir." ifadelerini kullandı. Atama ve yer değiştirmelerle ilgili kurulun karar mekanizması hakkında bilgi veren Terzibaşıoğlu, şöyle devam etti: "Sadece bakanlığın hazırladığı taslak üzerinde görüşler olumlu veya olumsuz belirtilir. Daha sonra oylamaya geçilir. Her hakim ve savcı üzerinde tek bir oylama yapıldıktan sonra bu sonuca bağlanır. Hazırlanan kararnamede değişiklik yapılabilir."
Terzibaşıoğlu, HSYK üyelerinden birinin, Ergenekon davası sanığı Engin Aydın'ı, serbest bırakıldıktan sonra evinde ziyaret etmesine de tepki gösterdi. "Hâkim, şaibe oluşturabilecek çevrelerden uzak durması gereken bir makamda duran kişidir." diyen Terzibaşıoğlu, hâkimlik mesleğinin kuralının tarafsız olmak ve tarafsız karar vermek olduğunu dile getirdi.

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası