Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kosovalı Kız Zana

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
Kosovalı Kız Zana Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Kosovalı Kız Zana Kosovalı Kız Zana EmptyPerş. Tem. 16, 2009 1:50 pm

Kosovalı Kız Zana
Alice Mead / Amerikan Edebiyatı / Roman / Papirüs Yayınevi / 96 sayfa

Anne Frank Zlata Filipoviç Zana Dugolli. Bunlar çocuk adları. Bunlar 11-13 yaş arasında çocuklar. Savaşın acısı ile zoraki olgunlaşanlardan. Üçü de savaşın kavganın acısını iliklerinde duymuş yaşamışlardan. Savaş yüzünden okula gidemeyenlerden. Arkadaşlarıyla sokakta koşup oynayamayanlardan. İstediğini yiyip giyemeyenlerden. Çocukluğunu yaşayamayanlardan. Gülmeyi unutup korkunun bir kuş gibi gözbebeklerinde çırpındıklarından…

Zana Kosova’nın başkenti Priştine’ye bağlı Rezella köyünden. Kosova’daki yaşamını köyünü çiftliğini ve ailesini seven on bir yaşındaki Zana Dugolli babasının da üye olduğu Kosova Özgürlük Ordusu’nun bağımsızlık mücadelesinin en acılı ve sevgi dolu tanığı.

Bu öykü yazarın Kosova’da rastladığı bir çocuğun başından geçen temel olarak gerçek bir öyküdür. Alice Mead yalın ve etkili romanında iyi bildiği bir yeri ve çıkmazını yazarak genç okurların savaşı ve bir çocuğun ne acılarla sağ kalabildiğini anlamalarına yardım etmiş oluyor. Bu yerlerin Afganistan’da Irak’ta Filistin’de bir yer olmaması bu çocukların acılarının yoksunluklarının niteliğini şiddetini değiştirir mi?

Kosovalı Kız Zana

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası