Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İzler ve Gölgeler

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
İzler ve Gölgeler Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: İzler ve Gölgeler İzler ve Gölgeler EmptyPerş. Tem. 16, 2009 1:41 pm

İzler ve Gölgeler
Yazarı:Nedim Gürsel
Yayınevi: Doğan Kitapçılık
213 sayfa

“Yapıtları bir kent ya da bir coğrafyayla bütünleşmiş yazarların sanatçıların izini süren bir kitap bu. İstedim ki okur yalnızca benim gözlem ve izlenimlerimle yetinmesin birlikte çıktığımız yolculuk boyunca Brüksel’de Budelaire Roma’da Caravaggio Prag’da Kafka ve Arcimboldo Sen Petersburg’da Puşkin ve Dostoyevski Ukrayna düzlüklerinde Gogol Bosna’da İvo Andriç Arnavutluk’ta İsmail Kadare Ren boylarında Apollinaire Buenos Airs’te tangonun serüveni ve Borges New Orleans’ta Louis Armstrong ve Tennessee Williams Tanca’da Matisse ve Tahar Ben Jelloun Hazar’ın kıyısında Nazım Hikmet son uğrağımız İstanbul’da Pierre Loti’nin hayalleriyle -hayaletleriyle mi demeliydim yoksa!- karşılaşsın. Yani onların yapıtlarının dünyalarının içinde de dolaşsın. Bu kitaba yeryüzünde gölgesiz kalmış bir Türk yazarının sürdüğü izler yansımadı yalnızca o izleri bırakanların ışığı da düştü” ifadeleriyle yazarı tarafından tanıtılan bu eseri zevkle okuyacağınızı umuyoruz.

Kitapları bugüne kadar on iki dile çevrilen Nedim Gürsel çok sayıda ödülün de sahibidir. Türk Dil Kurumu Ödülü (1976) Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü (1986) Fransız Pen Kulüp Özgürlük Ödülü (1986) Haldun Taner Ödülü (1987) Radio France İnternationale’in “Uluslararası En İyi Öykü Ödülü” (1990) Struga Altın Plaket Ödülü (1992) France-Turquıe Ödülü (2004) bunlardan başlıcalarıdır. Nedim Gürsel’e 2004 yılında Fransız hükümeti tarafından Sanat ve Edebiyat Şövalyesi unvanı verilmiştir.

İzler ve Gölgeler

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası