Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çalıkuşu

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
Çalıkuşu Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Çalıkuşu Çalıkuşu EmptyPerş. Tem. 16, 2009 1:31 pm

Çalıkuşu
Yazarı: Reşat Nuri Güntekin
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
408 sayfa

Reşat Nuri Güntekin tarafından 1922 yılında yazılan Çalıkuşu Türk Edebiyatının en önemli eserlerindendir. Yazar bir öğretmenin duygusal hayatı etrafında ülke ve toplum sorunlarına değinmektedir. İlk olarak Vakit gazetesinde yayımlanan roman büyük ilgi görmüştür. Romanın ana kahramanı Feride adında bir öğretmendir.

Arka Kapak:

Çalıkuşu Reşat Nuri Güntekin’in en yaygın ününü kazandığı ilk romanı. Romanda iyi öğrenim görmüş bir İstanbul kızının Anadolu’nun çeşitli köy ve kasabalarında öğretmen olarak yaşadığı serüven anlatılır. Dekorun yer yer büyük bir güç taşımasına karşın Çalıkuşu duygusal bir sevgi öyküsüdür. Serüven yönü ağır basan bu romanda kişilerin duygu dünyaları ülke gerçeklerinden soyutlanmadan verilir. Çalıkuşu her yaştan insanın rahatlıkla okuyup sevebileceği önemli romanlarımızdan biridir. Feride güzel insanların sevgilisidir. Çalıkuşu bir ışıktır…

Yazar hakkında kısa bilgi:

1889 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Reşat Nuri Güntekin Edebiyat Fakültesini bitirmiştir. Öğretmenlik müdürlük Milli Eğitim’de müfettişlik ve Paris Kültür Ataşeliği görevlerinde bulunmuş ve UNESCO’da Türkiye temsilciliği yapmıştır. Roman hikaye ve tiyatro eserleri bulunan Reşat Nuri’nin çeviriler de yapmıştır.

Çalıkuşu

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası