Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz: Perş. Ocak 01, 1970
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Nasreddin Hoca Hikayeleri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
Nasreddin Hoca Hikayeleri Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: Nasreddin Hoca Hikayeleri Nasreddin Hoca Hikayeleri EmptyPerş. Tem. 16, 2009 1:26 pm

Kitapta Nasrettin Hoca hikayelerinin Orhan Veli tarafından şiir haline dönüştürülmüş şekilleri bulunuyor. Nasrettin Hoca ve büyük şair Orhan Veli’yi bir araya getiren kitap bu özelliğiyle daha bir değer kazanıyor. Orhan Veli kitabın önsözünde yazdığı Nasrettin Hoca fıkralarının bugüne kadar yazılanların en iyisi olduğunu belirtiyor.

Kitapta yer alan hikayelerden bazıları şunlar:

Kavuk
Kedi Nerede?
Yoğurt Gölü
Damda
Ayva-İncir
Sözünün Eri
Kıyamet
Kaybolan Heybe
Delinen Cübbe
Karanlıkta
Sana Ne?
Uzayan Maşa

Arka kapak:
“…. Dostum Şevket Rado bana Nasrettin Hoca’ya ait fıkraları da manzum olarak yazmamın iyi bir şey olacağını söylemişti.
(…..) Bu fıkraları bulabilmek için birkaç kitap karıştırdıktan sonra gördüm ki ünü yabancı ülkelere kadar yayılmış olan bu milli kahramanın hikayeleri daha hala Türkçe olarak yazılmamış. Güzel bir üsluptan geçtim okuduğum kitaplarda doğru dürüst bir Türkçe bile yoktu. Bunun üzerine de bu fıkraları okunabilir bir dille yazmanın küçümsenemeyecek bir iş olduğuna inandım. Yazdığım Nasrettin Hoca fıkralarının bugüne kadar yazılanların en iyisi olduğunu söylersem pek de böbürlenmiş sayılmam.” (Orhan Veli Kanık)

Nasrettin Hoca fıkralarına onların özünü bozmadan yeni bir renk yeni bir tat katan Orhan Veli 13.yüzyıldan günümüze uzanan bazıları daha da eskilere kadar giden bu nükteleri şiir diliyle yeniden ölümsüzleştirmiştir. Nasrettin Hoca Hikayeleri’nde bir araya getirilen ve Hoca kimliğine bürünmüş halk zekasının ürünleri olan bu fıkralar Orhan Veli’nin kattığı sevimlilikle karşılıyor bizi.

Nasreddin Hoca Hikayeleri

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası