Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz, Misafir
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 17

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İngİlİzce'de Mastarlar The Infinitive

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
KaranLık
Co-Admin
Co-Admin
KaranLık
---www.acemi.yiz.biz---
Nereden : DüşLerin İçinden
Lakap : (Küb)
İngİlİzce'de Mastarlar The Infinitive Vide
http://www.acemi.yiz.biz
MesajKonu: İngİlİzce'de Mastarlar The Infinitive İngİlİzce'de Mastarlar The Infinitive EmptyPtsi Tem. 13, 2009 2:13 pm

TEMEL KALIPLAR

Öğrenmemiz Gereken Kalıplar Şunlardır:

PRESENT ACTIVE
to see = görmek

PASSIVE
to be seen = görülmek

PERFECT ACTIVE
to have seen = görmüş olmak

PASSIVE
to have been seen = görülmüş olmak

CONTINUOUS PRESENT
to be seeing = görüyor / görmekte olmak

PERFECT
to have been seeing = görüyor olmuş olmak, göregelmiş olmak

NOT: Continuous (progressive) mastarların edilgen (passive) biçimi yoktur.

ÖRNEKLER VE TÜRKÇE ÇEVİRİLERİ
NOT: Çeviri işlevini önplana alırken, güzel Türkçemizi biraz küstürmek zorunda kaldım...

01 The committee does not wish him to accept a professorship at a foreign university and this is only natural since they would not want to lose one of their best men. Kurul kendisinin yabancı bir üniversitede profesörlük kabul etmesini istemiyor. En iyi adamlarından birisini kaybetmek istememeleri (genelde istemeyecekleri) çok doğal...

02 After checking his documents, they let him go. I had expected him to be arrested (that they would arrest him), but he was let go. Belgelerini kontrol ettikten sonra kendisini salıverdiler. Tutuklanacağını (Onu tutuklayacaklarını) düşünüyordum (umuyordum), ama salıverildi... ("let" fiilinin yalın mastar, yani "to" olmaksızın yalın fiil alışına dikkat)

03 Everyone heard her screaming at the top of her voice, but no one actually saw the man take (taking) the money. Avazı çıktığı kadar bağırdığını herkes duydu, ama kimse adamın parayı aldığını (adamı parayı alırken) görmedi... ("saw the man take" = mastar kullanımı ile, "saw the man taking" = ad-fiil kullanımının anlamı nasıl değiştirdiğine dikkat ediniz...) _________________

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası